Yerelin Sesi

Zeytin Sütü Gerçek Mi Yoksa Bir Şehir Efsanesi Mi?

Zeytin Sütü Gerçek Mi Yoksa Bir Şehir Efsanesi Mi?
Dr. Dilşen Oktay Ertem
Dr. Dilşen Oktay Ertem( dilsen.oktay@ethembey.com )
12 Nisan 2021 - 11:36

Yazar: Dilşen Oktay Ertem

Zeytin Sütü Gerçek Mi Yoksa Bir Şehir Efsanesi Mi?

İşin gerçeğini size madde madde anlatacağım. Okurken heyecan yapabilir, lakin karşılaştıklarınız şok etkisi yaratabilir. Sakinleşmek içinse Ajda’dan bir şarkı dinleyebilirsiniz.

Sevgili zeytin meraklısı okur, tekrar merhaba! Yine acaba hangi konu üzerine yazsam diye derin düşüncelere dalmışken, gelen bir soru hemen beynimin kıvrımlarında hareketlenmeye yol açtı. Soru şuydu “Zeytin sütü diye bir şey varmış, taş baskıyla üretiliyormuş, çok değerliymiş. Böyle bir şey var mı?”

Öncelikle soran kişiye teşekkürlerimizi iletelim çünkü gerçekten öyle bir konuya parmak bastı ki eminim gerçekler ortaya çıkınca arı kovanına çomak sokulmuş gibi sansasyonel bir etkisi olacak.

Ben madde madde neyin ne olduğunu anlatacağım. Gerisine siz karar verin:

1- ‘Zeytin sütü’ diye bir kavram Türkiye hariç, dünyanın hiçbir yerinde kullanılmamaktadır. Tüm dünyada, ‘zeytinyağı olarak bilinen’ bir ürün ticarete konu olur.
2- Türk Gıda Kodeksi’nde yani ülkemizin gıda yasalarında, ‘zeytin sütü’ diye bir ifade yoktur. ‘Zeytinyağı’ vardır.
3- Taş baskıyla, sinolea veya kontinü sistemle sıkılan tüm zeytinlerden zeytinyağ elde edilir. Zaten tüm dünyada kabul görmüş ve bizde de kullanılan üç yöntem var. Yok efendim “özel iğnelerle zeytinler sıkılıyormuş da, eziliyormuş da, vitamini kaybolmuyormuş da…” Ajda’nın dediği gibi “Palavra, palavra, palavra, palavra, palavra! Hepsi palavra!”
4- Piyasada zeytin sütü olarak satılan ürünlerin tamamında mutlaka etiketin bir yerinde ‘yağ’ ifadesi geçer. Buradan da anlayın ki satılan mal süt falan değil! Bildiğiniz yağ!
5- Bir de şöyle deniyor, “Zeytin sütü çiğ tüketilmelidir.” Nedeni ise çok şifalı olmasıymış. Yine YouTube’da bu konuyu merak edip araştırırken bir videoda fabrikanın yetkilisi üstü açık paslanmaz çeliğe benzer bir tankta, üstünde yağı birikmiş zeytin hamurunun üstünden maşrapa ve un eleğine benzer bir araçla zeytinyağını başka bir yere ayırıyor. Bir de diyor ki “Bu iş çok zahmetli ama ürün çok değerli o yüzden pahalı”. Güzel abim… Sen devlet desteğiyle aldığın son teknoloji makineyi kullanmaz, kendine bir sürü iş çıkarırsan, güzelim zeytinyağını ışık ve havaya maruz bırakıp okside edersen -yani bayat hale getirirsen- tabii ki sana zahmet olur! Ama tüketiciye de ‘bozuk yağ’ eziyet olur! Bir de araştırmamda üzülerek gördüm ki bu videoyu yayınlayan marka Tarım Orman Bakanlığı tarafından kara listede adı geçen markalardanmış… Sakin olun… İşin içinde biri olarak ben sakinliğimi koruyabildiysem, siz de yapabilirsiniz. Devam ediyoruz…
6- Akıllı bir girişimci bu ismi marka adı yapmış. Kendisini bu muhteşem fikrinden dolayı kutluyorum ancak küçük bir sürprizim var! Onların da sattıkları ürün zeytinyağı!

“Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp” demiş atalarımız. Bunun doğrusunu her yerde anlatıyoruz: Zeytinyağı ışık, hava, sıcaklık ve nem istemez. Eğer bunlara maruz kalırsa okside olur, içindeki sağlığa yararlı tüm bileşenler uçar gider. “Efendim ispirtosu var, boğazımızı yakıyor asidi yüksek…” Bu tarz söylemler en basit tabirle cehaletten kaynaklanıyor. Sebebi; ağız boşluğunda acılık ve yakıcılık hissettiren maddeler hani şu bir sürü para verip satın almaya çalıştığınız ünlü takviyelerin içindeki antioksidanlar. Onları taze zeytin danesinden zeytinyağına aktarabilmek için bizler gibi kaliteli üretim tutkunları, deyim yerindeyse 40 takla atıyor! Sonra delinin biri çıkıp, “zeytin sütü” diye bir taş atıyor denize; biz de bir sürü eğitimli, deneyimli, eskilerin tabiriyle ‘mürekkep yalamış’ insan uğraşıp duruyoruz taşı bulup çıkartacağız diye.

Bitirirken başlıktaki sorunun cevabına gelelim; lütfen bu anlattıklarımı aklınızda bulundurun, unutmayın. Zeytinin sütü olmaz, zeytinin yağı olur. Dolayısıyla ‘zeytin sütü’ denen uydurma şey, kocaman bir şehir efsanesidir.

Sevgiyle ve zeytinle kalın.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi