Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

ZEYBEKCİ, İZMİR İÇİN EN BÜYÜK PROJESİNİ AÇIKLADI

ZEYBEKCİ, İZMİR İÇİN EN BÜYÜK PROJESİNİ AÇIKLADI
264 views
12 Ocak 2019 - 10:33

 

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu canlı yayında konuştu.

İzmir Şu Anda Bir Tercih Noktasına Geldi 

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci; “Nasıl bir İzmir hayal ediyoruz, nasıl bir İzmir hikayesi yazmamız lazım bunun için dünyaya bakmamız gerekiyor. Dünya nereye gidiyor, dünyadaki ekonomik eksen nereye doğru kayıyor, Dünyadaki ticaretin tavırları alışkanlıkları nasıl değişiyor, lojistik ulaştırma ve ulaşım ve alışkanlıkları ve realiteleri nasıl değişiyor.. Bu oyunda İzmir’e bir rol biçmemiz  lazım. Şu an yaptığımız şey İzmir’i dinlemek, İzmir’de  STK’ larla, odalarla, gönüllü kültür teşekkülleriyle, önde gelen insanlarla, gençlerle, çocuklarla, pazar tezgahındaki kardeşimizle, balıkçıya ve bakkalla konuşarak İzmir’ in hikayesini beraber yazmamız lazım.  İzmir’in gelecekteki rolünü öyle bir planlamalıyız ki, bu gelecek nesillere bırakabileceğiniz kalıcı bir rol olmalı. Şu anda buna çalışıyoruz, İzmir’i dolaşıyoruz, İzmir’i dinliyoruz.” dedi.

Zeybekci; “İzmir’in şu anda bir tercih noktasına geldiğine inanıyorum. Bundan 15 sene önce İzmir’in sorunlarını çözmek kolaydı, bundan 10 sene önce ,eh kolaydı, 5 sene önce zordu şimdi çok zor. Bundan 5 sene sonra artık imkansız hale gelecek. İzmir çöpleri şu an itibariyle maalesef dağlara taşlara atıyor. Arıtma tesisleri çalışmıyor, İzmir’de yoğun yağışlarda her yer sele dönüşüyor. Dünya bu sorunu çözebiliyor. Geçmişten gelen bir ihmal üst üste katlanarak geldiği için sorunlar bu kadar çok. İzmir Büyükşehir Belediyesinin bütçesi yüksek. Krediler bulunabilir, merkezi hükümetten destek alınabilir. Birlikte Projeler yapılabilir. İzmir’de Trafik ,çarpık kentleşme, çevre problemi, yeşilalansızlık, spor alanı eksikliği problemlerinin olduğunu söyleyen Zeybekci; ” Bu problemlerin hepsini çözebiliriz. Asıl yapmamız gereken İzmir için bir araya gelmek” dedi.

İzmir İçin En Büyük Projemiz

İzmir için projelerini ayın 20 sinden sonra açıklayacaklarını belirten Zeybekci; “İzmir bir bilim ve teknoloji merkezi olmalı. En önemli projemiz, dünyanın en güzel yeri olan Karaburun’da, 27 bin dönümlük bir alanda, 30 bin ar-ge çalışanının, bilim insanlarının, akıl insanlarının olduğu, en büyük teşviklerini verildiği, en büyük avantajların verildiği, bir tarafta deniz bir tarafta orman, ayrı bir dünyanın yaratıldığı bir proje. Her türlü teknolojik alt yapının olduğu, özgür bir ortam yaratacağız. Hukuki alt yapısı olan çok farklı bir serbest bölge olacak” dedi.

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.