Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

“Yüz Kızartıcı Suç” Önerisi

“Yüz Kızartıcı Suç” Önerisi
590 views
05 Nisan 2020 - 16:14

“Yüz Kızartıcı Suç” Önerisi

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Ana Bilim Dalı Üyesi ve İnterdisipliner Onkoloji Derneği Başkanı Prof.Dr.Bülent Karabulut, daha fazla geç olmadan, COVİD -19 ile ilgili tedbirlerin sıklaştırılmasını söyleyerek “Kurallara uymamak ‘yüz kızartıcı suç’ kapsamına alınsın” önerisinde bulundu.

Koronavirüs salgınının ülkemizde görüldüğü günden itibaren öneri ve tavsiyesini sıralayan Onkoloji Derneği Başkanı Prof.Dr.Bülent Karabulut, 11 yeni önerisini kamuoyuyla paylaştı. Öneriler arasında yasağa uymayanlara para cezası kesilmesi yerine bu suçun yüz kızartıcı suçlar kapsamına alınmasından karantinanın kötü birşey olmadığının halka iyi anlatılması ne kadar pek çok öneri yer alıyor.

İşte 11 maddelik o öneriler:

1.Kurallara uymayan kişilere sadece para cezası vermek yetmez, toplum sağlığını tehlikeye sokmak suçundan adli soruşturma açılmalıdır. Bu adi bir suç değil, insanlık suçu, yüz kızartıcı suçlar içine alınmalıdır.
2. İnsanların karantinaya alınma korkusu, hastanelere başvurmamalarına neden olmaktır. Bunun için karantinanın ne olduğu, bu hastaların hangi koşullarda yaşadığı, kendilerine nasıl hizmet sunulduğu, bunun korkulacak bir şey olmadığı, hastaneye gitmedikleri için kendileri ve toplum açısından nasıl bir sonuç doğuracağı kamu spotları, ulusal medya, sosyal medya ile ısrarla açıklanmalıdır. Bu korkunun yenilmesi salgınla mücadelede önemli adımlardan biri olacaktır.
3. Sürecin uzayacağı aşikar. Toplum psikolojisi için acil önlemler alınmalı, psikolojik destek programları oluşturulmalıdır. Bu çok önemli sorun için gerekirse sosyolog, psikolog ve psikiyatri uzmanlarından oluşan bilim kurulu oluşturulmalıdır.
4. Hastanelere mümkün olduğunca gelmeyin mesajının uç noktası kalp krizi geçiren birinin de acil servise gelmemesine neden olabilir. Bu ve bunun gibi hayati öneme sahip hastalar için kamuoyu daha net bilgilendirilmeli, hastaların hastaneden enfeksiyon kapma korkusunun da yenilmesi için çalışmalar yapılması zaruridir. Maalesef COVID dışı sırf bu nedenle ölüm vakaları istatistiklere girmiyor, bir süre sonra bunun ciddi bir sağlık sorunu haline geleceği açıktır, acil olarak tedbir alınması gerekir.
5. Diğer sağlık hizmetlerin sürdürülmesi için acil planlamalar şarttır. Acil işlemler zaten yapılmalı ve bu önemle vurgulanmaktadır. Ancak bu hizmetleri verecek personel, COVID birimlerinde de görevlendirilmekte, sonra yeniden acil COVID dışı sağlık sorunları için kendi birimlerine geri dönmektedir. Burada asıl sorun, virüs taşınma sorunudur. Bu durum için daha çok personel alınmalı, diğer sağlık hizmetleri sekteye uğramamalıdır.
6. Yoğun bakımlar özellikli personel gerektirir. Uzayan süreç içinde bu personelin tükeneceği veya enfekte olacağını ön görerek arka planda hızla yoğun bakım personel eğitimleri ivedilikle yapılmalıdır. Eğitim alan personel, yedek kadrolar içine dahil edilerek bir rotasyon sistemi içinde yoğun bakım personelleri zinde tutulmalıdır.
7. Toplum için, Hastanelerine Sahip Çık kampanyası başlatılmalı, her bölgede varlıklı kişilerin hastane yöneticileri temasa geçmeleri ve ihtiyaç varsa bu ihtiyaçların temin edilmesi konusunda bir seferberlik başlatılmalıdır. Şu an hastaneler yeterli donanıma sahip olabilir, ancak sürecin ne getireceği bilinmemektedir. Her türlü kötü senaryoya hazır olunması çok önemlidir.
8. Sağlık çalışanlarına psikolojik destek programları oluşturulmalı, moral ve motivasyon çalışmalarına bir an önce hız verilmelidir. Tükenmekte olan sağlık çalışanları için iş işten geçmeden derhal ve ivedilikle bu yönde olumlu adımlar atılmalıdır.
9. Maske olayında gelinen nokta bizleri haklı çıkarmıştır maalesef. Maskeyi savunan bizler Dünya Sağlık Örgütüne öfkeliyiz. Hastanede çalışan tüm personelin, sadece COVID hastası bakan değil, arka plandan kalan diğer sağlık personellerinin de çok büyük bir risk altında olduğu bir an önce idrak edilerek, o personelin de koruyucu ekipman açısından tedarikleri yapılması zaruridir.
9. Saha da çalışan bizlerin görüş ve önerileri değerlidir. Resme karşıdan bakmakla, resim içinde bir boya olmak arasında büyük farklar vardır. Sahada çalışan personelin görüş ve önerileri alınarak daha net veriler, çıkarımlar ile daha yüksek hızla refleks kararlar verilebilir.
10. Sadece doktorlar değil, tüm sağlık personeli kendilerini değerli hissetmelidir. İçlerinde bir kısım çalışan bize değer verilmiyor diye hissederse halka bozulur ve sağlık hizmeti sekteye uğrar. COVID ile mücadelede zarar gören her sağlık personelinin özlük hakların konusunda acil düzenlemeler yapılmalıdır.
11. Savaşın ön saflarında göğüs göğüse çarpışan sağlık çalışanları değil sadece, askeri, polisi ve diğer kamu personelleri de bu savaşın bir parçasıdır ve aynı özen onlara da gösterilmelidir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.