Yerelin Sesi

YSK İstanbul’un Akıbeti İçin Masaya Oturacak

YSK İstanbul’un Akıbeti İçin Masaya Oturacak
06 Mayıs 2019 - 6:54

31 Mart seçimlerinde İstanbul için MHP ve AKP’nin iptal ve yenileme talebine YSK bugün karar verecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart seçimlerinde İstanbul’daki sonuçlara yönelik itiraz ve yenileme talebinde bulunmuştu. Cumhur İttifakı’ndan gelen olağanüstü itirazları karara bağlamak için ise YSK bugün toplanacak. YSK’dan çıkabilecek üç karar ise şu şekilde; itirazın reddi, İstanbul seçiminin iptali, Büyükçekmece ve Maltepe seçiminin iptali. AK Parti Temsilcisi Recep Özel’in de YSK’nın kamudan ihraç edilenlerin oy kullanamayacağına ilişkin ikiye karşı dokuz oyla verilen ara karara da bu süreçte itiraz edeceği belirtildi.

Görüşmeler birkaç gün içinde sonuçlanacak

 YSK’nın ara kararlarıyla İstanbul’da araştırılacak kısıtlı seçmen sayısı 7 bin 623’e, toplam usulsüzlük iddiasıyla araştırılacak seçmen sayısı 46 bin 477’ye yükselmişti. YSK’nın kısıtlı, ölü, zihinsel engelli ve cezaevi seçmenlerinin aralarında bulunduğu 46 bin 477 seçmenin durumunun seçim sonuçlarını değiştirip değiştirmediğini inceleyeceği biliniyor. Memur olmayan 19 bin 743 sandık kurulu başkan ve üyeleri ile bunlardan 2 bin 245’inin yakınlarının KHK ile ihraç edildiği iddiasıyla ilgili de kurulun ara karar verebileceği bildirildi. AK Parti’nin YSK temsilcisi Recep Özel ise, YSK’nın görüşmeleri 1-2 gün içinde sonuçlandırmasını ve çarşamba gününe kadar kararın çıkmasını beklediğini dile getirdi.

KAYNAK: HÜRRİYET

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi