YILMAZ'DAN ŞENOL'A TELEVİZYON RESTİ - Yerelin SesiYerelin Sesi

6 Aralık 2021 - 14:20

YILMAZ’DAN ŞENOL’A TELEVİZYON RESTİ

YILMAZ’DAN ŞENOL’A TELEVİZYON RESTİ
Son Güncelleme :

20 Aralık 2018 - 10:18

316 views
reklam

Nazmi Yılmaz’dan Başkan Şenol’a  ”Açıklamaları siyasi nezaketten uzak”

Gaziemir Sarnıç’taki 2B arazileri ile ilgili Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un siyasi nezaketten uzak açıklamalar yaptığını belirten Ak Parti Gaziemir eski İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz, ”Başkan seçim öncesi kendisi gündeme getirdi 2B arazilerini ama şimdi kalmış ‘Birileri siyasi rant uğruna seçim öncesi gündeme getiriyor’ diyor. Başkan ne yaptığını bilmiyor” dedi.

İzmir’in Gaziemir ilçesinde 2B sorunu haftalardır tartışılıyor. Bu konuda Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un yaptığı son açıklamaya AK Parti Gaziemir eski Başkanı Nazmi Yılmaz’dan karşılık geldi. Başkan Şenol’un 10 yıldır Belediye Başkanı koltuğunda oturduğunu, 10 yıl boyunca bakanlığa bir yazı bile göndermediğini, şimdi rapor göndereceğini açıkladığını belirten Yılamaz, ”Bu zamana kadar  neredeydiniz? Aklınıza yeni mi düştü” ifadelerini kullandı. Sarnıçlıların kimin ne yaptığını iyi bildiğini söyleyen Nazmi Yılmaz, ”Milli Emlak 2014’te arazileri belediyelere devrettiğinde, Gaziemir Belediyesi metrekaresini 400 liradan sattı. O satış baz alınarak fiyatlar yüksek çıktı. Biz o fiyatları düşürdük, daha da düşürmek için çalışıyoruz” dedi. Başkan Şenol’a seslenen Yılmaz, ”Sen de belediye başkan aday adayısın, bende belediye başkan aday adayıyım. Gel televizyonda tartışalım. Bugüne kadar kim ne yapmış, Sarnıçlılar izlesin görsün” şeklinde konuştu.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un Sarnıç’taki 2B arazileri ile ilgili çıkışına AK Parti Gaziemir eski İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz yanıt verdi. Her şeyden önce Başkan Şenol’un söylemlerinin siyasi nezaketten uzak olduğunu, kendisine siyasi nezaket çerçevesinde yanıt vereceğini belirten Yılmaz, ”Biz daha önce ‘Hodri Meydan’ deyip cevaplanması için Başkan Şenol’a sorular sorduk. Bu sorular neydi? ‘İş başında olduğunuz iki dönem içinde, sorunların çözümü noktasında bugüne kadar Bakanlıktan yazılı bir talepte veya herhangi bir girişimde bulundunuz mu? Kasım 2014 de Milli Emlak’ın Gaziemir Belediyesi’ne devrettiği yerleri metre karesini 400 liradan sattınız mı? Sattıysanız, raiç bedellerin yükselmesine sizin sebep olduğunuzu söyleyebilir miyiz? Bu rakamların düşürülmesi konusunda nasıl bir mücadele verildiğini hiç merak ettiniz mi? Yüksek fiyata sattığınız bu yerleri satın almak durumunda kalan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini kim telafi edecek? Devredilmesi gereken bu yerler Belediye tarafından sorunsuz dağıtılabilir ama direk Bakanlık tarafından dağıtılırsa, 81 ilimizdeki benzer bölgeler için emsal teşkil edebileceğini biliyor musunuz?’ Bu sorulara cevap bile vermeyen Başkan Şenol, İzmir için çalışan, Gaziemir için çalışan AK Partili vekili, yöneticileri suçluyor” dedi.

”10 yıl sonra aklına düştü”

Halil İbrahim Şenol’un 10 yıldır Gaziemir’de Belediye Başkanlığı koltuğunda oturduğuna, bu süreçte bakanlığa yazılı bir dilekçe bile vermediğine, şimdi bakanlığa rapor göndereceğini belirtmesine dikkat çeken Nazmi Yılmaz, ”Sayın Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un 10 yıldan sonra aklına düştü rapor göndermek. Ayrıca bu konuyu gündeme getiren kendisi bir de kalkmış şimdi, ‘Siyasi rant uğruna birileri seçim öncesi gündeme getiriyor’ diyor. Başkan ne yaptığını bilmiyor sanırım” şeklinde konuştu.

2014’teki fiyatları Belediye yükseltti

2B arazilerindeki metrekare fiyatlarının yükselmesinde Başkan Şenol’un rolü olduğunu ifade eden Yılmaz, ”2014 yılında Milli Emlak belediyeye arsaları devrediyor. Gaziemir Belediyesi de o dönem arazileri metrekaresi 400 liraya satıyor. Şimdi 2B arazileri metrekare fiyatları da o dönem satışlardan dolayı, referans alınarak metrekare fiyatı ortaya çıkıyor” dedi.

”Neşteri ilk biz vurduk ve fiyatı düşürdük”

Sarnıç halkının kimin ne yaptığını iyi bildiğini, sürecin devam ettiğini, en kısa sürede sonuçlanması için çalıştıklarını belirten Nazmi Yılmaz, ”Sarnıç bölgesinde 40 yıldır süren 2B sorununa neşteri biz vurduk. Bölgenin sorununu iyi bilen birisi olarak il başkan yardımcılığım döneminde meşaleyi yaktık. İlk yapılan değerlendirmelerde metrekare fiyatları bin – bin 100 lira arasındaydı. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla, Defterdarlık’ın rayiç bedellerini komisyon kurarak yeniden gözden geçirmesini sağladık. Daha sonra komisyon tarafından bu rakam 800- 850 lira arasında belirlendi. Yaptığımız itirazlar ve toplantılar sonucunda üç inceleme daha yapıldı. Geldiğimiz noktada, kanuni yüzde 50 indirim bedeli ile birlikte bu fiyatlar 290-350 lira arasına indi.  Buna ayrıca yüzde 20 peşin ödeme indirimi de yapıldığında, vatandaşlarımız metrekaresine 230- 280 lira arasında bir bedel ödeyerek tapularına kavuşabilecekleri müjdesini bir yıl önce AK Parti İzmir Milletvekilimiz Atilla Kaya verdi” şeklinde konuştu.

Yılmaz’dan Şenol’a televizyon resti

Başkan Şenol’un ”Benim muhatabım ilçe belediye başkanı, meclis üyesi değil’ sözünü hatırlatan Nazmi Yılmaz, ”Sen de belediye başkan aday adayısın, bende belediye başkan aday adayıyım. Mesele Sarnıçlıların çıkarı meselesi ise buyur gel. Televizyonda tartışalım. Bugüne kadar kim ne yapmış, Sarnıçlılar izlesin görsün. Sarnıçlılar versin kararını” diyerek meydan okudu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.