Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Yılların Eşrefpaşa’sı Yıkılıyor

Yılların Eşrefpaşa’sı Yıkılıyor
2.412 views
20 Ekim 2020 - 10:00

Yılların Eşrefpaşa’sı Yıkılıyor

Haber: Nuran ERGÜN

İzmir’in Karabağlar ilçesindeki, 1967 yılında eğitim hayatına katılan Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin binası “çürük” olarak değerlendirildiğinden yıkımına başlandı.

Karabağlar Hasan Tahsin Caddesi’nde yer alan İzmir’in köklü okullarından Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin binası, çürük olarak değerlendirildiğinden yıkımına başlandı.

İzmir’de 1967-1968 öğretim yılında, İzmir’in 4. Belediye Başkanı Eşref Paşa’nın adını alarak, dönemim başbakanı Süleyman Demirel’in yaptığı açılışla eğitim hayatına dahil olan ve 50 yıldır öğrenci yetiştiren İzmir Eşrefpaşa Anadolu Lisesi’nin binasına, bugün iş makineleri ilk kepçeyi vurdu

Betonarme yapısının çürük olması nedeniyle yıkım kararı verilen binanın yerine daha modern bir bina yapılacağı ve en kısa sürede eğitim hayatına dahil edileceği bildirildi.

Okulun öğrencilerinin, bina tamamlanıncaya kadar aynı bölgede bulunan İzmir Ticaret Lisesi ile Yahya Elifoğlu Ortaokulu binalarında kendilerine ayrılan dersliklerde eğitimlerini sürdürecekleri öğrenildi.

Mezunlar okula katkı sağlamak istiyor

Lisenin mezunlar grubu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da yıkıma ve yeni yapıya ilişkin yetkililerden alınan bilgileri paylaştı.

Okulun yeni binasının yapımının 2 yıl sürmesinin planlandığı aktarılan açıklamada, okulun arka kısmında bulunan park, yanında varislerinin okula bağışladığı arsa ve Belediyenin mülkü görünen arsaların da okul alanına dahil edileceği ifade edildi.

Asansör, engelli merdiveni gibi bölümlerin de yer alacağı modern yeni binada 32 derslik bulunacağı ve öğrenci kapasitesinin bin 200’e çıkacağı, spor alanlarının da daha modern bir hale getirileceği bildirilen açıklamada, okulla alakalı materyallerin ve eski resimlerin yer aldığı tarih köşesinin de okula kazandırılacağı kaydedildi.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.