Yerelin Sesi

Yıldız Sineması’nın hazineleri koruma altında 

Yıldız Sineması’nın hazineleri koruma altında 
19 Ekim 2020 - 14:56

Yıldız Sineması’nın hazineleri koruma altında 

Haber: Mustafa OĞUZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılan Yıldız Sineması ve Bıçakçı Han’ın kent kültürüne bir an önce kazandırılması için çalışmalar başlatıldı.

Operetlerin, tiyatro gruplarının, revülerin oyun oynadığı, ünlü şarkıcıların konser verdiği, Türk Milli Güreş Takımı ile İsveç Milli Güreş takımlarının güreş müsabakası yaptığı, yönetmen ve oyuncu Raj Kapoor‘un 193 dakika süreni, Avare filminin ilk gösterildiği 1800 koltuklu Yıldız Sineması’nda kullanılan  sinema makineleri, eşya obje ve afişler aynı mekanda kurulacak müzede sergilenmek üzere Başkan Tunç Soyer’in talimatıyla koruma altına alındı.

Yıldız Sineması’nın bulunduğu yerde eskiden yazlık Güneş Sineması vardı. Bu sinema 1953 yılında kapalı sinemaya çevrildi. İyi planlanmadığı için Mimar Erdoğan Tözge tarafından yeniden ve düzenlenen sinemanın açılışı 22 Mart 1957 yılında, Zeki Müren konseriyle yapıldı.

 

Sinema ve bitişiğinde bulunan tarihi Bıçakçı Han, başkan Soyer’in talimatıyla, yeni yıl için yapılacak hediye fuarına hazırlanıyor. Han içerisinde bulunan hangarlarda, çalışmalar başladı. Hanın elektrik tesisatı yenilenip, çatısı aktarılmaya, tuvaletleri elden geçirilmeye başlandı. 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi