Yerelin Sesi

Yerelin Sesi Yazdı; Camiye Müjde Geldi

Yerelin Sesi Yazdı; Camiye Müjde Geldi
576 views
27 Haziran 2020 - 12:39

Yerelin Sesi Yazdı; Camiye Müjde Geldi

 

Haber: Mustafa OĞUZ

İzmir’de Anafartalar Caddesi üzerinde 17’nci yüzyıl başlarında Tayyibe Hatun isimli hayırsever tarafından yaptırılan, kentin en eski camilerinden Hatuniye’nin dış cephesi dökülürken, duvarlarının da seyyarların tezgah açtığı mekan haline geldiğini ‘Tarihi Camiye Yakışmayan Görüntüler’ başlığıyla duyuran gazetemize müjdeli haber geldi. Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven, “Hatuniye Cami 2020 yılı programına dahil edildi” dedi.

Yerelin Sesi gazetesinde çıkan haberin ardından muhabirimiz Mustafa Oğuz’u makamında konuk eden İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Basmane semtinde, bulunduğu meydana da ismini veren fakat bakımsızlık nedeniyle eleştiri konusu olan Hatuniye Cami’nin durumuyla ilgili konuşan Ataseven, “Bu caminin tekrar eski haline döndürmek için restorasyon projesini hazırladık. Cami 2020 programına dahil edildi” diye konuştu.

“BU YIL BİTİRECEĞİZ”
Genel Müdürlüğün projeyi onaylamasını beklediklerini dile getiren Bölge Müdürü Ataseven, “Restorasyon yapılacak 5 cami var. Devletten bir kuruş yardım almadan kendi gelirlerimizle ayakta duruyoruz. Araya pandemi girdiği için çalışmalara başlayamadık. Fakat bu yapılardaki onarımları yıl sonuna kadar bitireceğiz. En kısa zamanda ihaleye çıkacağız” ifadelerini kullandı.

İZMİR’DE 294 TESCİLLİ ESER VAR
İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven, 2003 yılından bu yana ülke genelinde 5 bin tarihi eserin restorasyonunu gerçekleştirdiklerini belirterek, İzmir’de 294 tescilli eseri korumak için azami gayreti gösterdiklerini kaydetti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.