Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Yeni Vali’nin İlk Ziyareti O İlçeye Oldu

Yeni Vali’nin İlk Ziyareti O İlçeye Oldu
527 views
05 Temmuz 2020 - 11:22

Yeni Vali’nin İlk Ziyareti O İlçeye Oldu

Yaklaşık 15 gün önce İzmir Valiliği’ne atanan Yavuz Selim Köşger, geniş kapsamlı ilk inceleme gezisini tarihi kent Bergama’ya yaptı. Bergama’da Kaymakam Mahmut Kaşıkçı ve Belediye Başkanı Hakan Koştu tarafından karşılanan Vali Yavuz Selim Köşger, “Bugün Bergama’da tarihin izinde bir gezi yaptık” dedi.

Bergama gezisinin ilk durağı olan Hükümet Konağı’nda Belediye Başkanı Hakan Koştu, ilçeye yapılacak vizyon projeler hakkında Vali Köşger’e bilgiler verdi. İlçenin restorasyon bekleyen tarihi binalarını tek tek gezen Vali Yavuz Selim Köşger, tarihi özelliğe sahip İlçe Emniyet Müdürlüğü binası, Taşhan ve Ulucami’de incelemelerde bulundu.

ANTİK KANAL PROJESİ’Nİ ANLATTI
Ulu Cami incelemesinin ardından Başkan Koştu, Roma dönemi yapısı Ulucami Köprüsü yanında Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah Projesi’ni Vali Köşger ve beraberindeki heyete anlattı. Belediye Başkanı Hakan Koştu, antik kanal projesiyle ilgili, “Antik Kent Pergamon içinde bir çok önemli kalıntı bulunuyor. Çalışmalar tamamlanınca Antik Selinos Su Kanalı da Amfi Tiyatro gibi tamamlayıcı bir unsur olacak. Kanal, kentteki tüm oluşumların değerini tekrar harekete geçirecek. Helenistik Dönem ile başlayan Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerinde kullanılmış bu alan bizim için bir miras” dedi.

“FONKSİYON KAZANDIRILABİLİR”
İzmir’e atandıktan sonra geniş kapsamlı ilk inceleme ve tanıma gezisini tarihi kent Bergama’ya yaptığını söyleyen Vali Yavuz Selim Köşger, “Bergama Türkiye’nin en önemli ilçelerinden birisi. Bergama’yı bir marka olarak Dünya tanıyor. Bergama’da günlerce gezilebilecek önemli tarihi kalıntılar var. Bu eserlerin bir kısmı şuan kullanılırken, bir kısmı da küçük dokunuşlarla fonksiyon kazanabilecek nitelikte” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.