Yerelin Sesi

Yeni Sistem: ‘Gir-Çık, Dezenfaktasyon’

Yeni Sistem: ‘Gir-Çık, Dezenfaktasyon’
324 views
02 Nisan 2020 - 8:03

Yeni Sistem: ‘Gir-Çık, Dezenfaktasyon’

 

Koronavirüs salgını nedeniyle azalan nikah talepleri ile sosyal mesafe ve hijyen kurallarını dikkate alan Konak Belediyesi nikah işlemlerinde düzenleme yaptı. nikah törenine katılım gelin, damat ve iki şahit ile sınırlandırıldı. Nikahın ardından oda ve eşyalar dezenfekte ediliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve günlük yaşantıyı tümden değiştiren Covid-19 Koronavirüs salgını, evlenmek için gün bekleyen çiftlerin nikah işlemlerini de etkiledi. Konak’ta birçok çift nikahlarını ileri bir tarihe ertelemeyi seçerken yeni müracaatlarda da yüzde 80 oranında düşüş yaşandı. Konak Belediyesi’nin evlendirme dairelerinde salgın öncesi günlük ortalama 50 oda nikahı gerçekleşirken bu sayı 15’lere geriledi. Salon nikahları daha önce anne, baba ve yakın bir çevrenin katılımı ile kıyılabilirken sosyal mesafeye dikkat edilmemesi ve ihlallerden ötürü nikah törenine katılım gelin, damat ve iki şahit ile sınırlandırıldı.

TAKISIZ NİKAH
Nikah esnasında, nikah memuru, gelin ve damat ile iki şahit, nikah masasına sosyal mesafe kuralına uygun olarak oturuyor. İnsanları toplu halde bir araya getiren ve yakın temas ihtimali taşıyan takı merasimi gibi uygulamalara kesinlikle izin verilmiyor. Nikahı kıyılan çift ve aileleri tebrikleri uzaktan kabul ediyor. Nikahın kıyılmasının ardından törenin gerçekleştiği oda, kullanılan kırtasiye ürünleri, masa ve sandalyeler tamamen temizleniyor ve dezenfekte ediliyor. Tüm bu işlemlerin tamamlanması ve ortamın havalandırılması için iki nikah arasında en az 20 dakikalık bir ara veriliyor. Belediyenin evlendirme daireleri dışında herhangi bir alanda nikah gerçekleştirilmiyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.