Yerelin Sesi

Yeni ‘Aylan Bebek’ Acısı Yaşanmasın

Yeni ‘Aylan Bebek’ Acısı Yaşanmasın
03 Mart 2020 - 16:18

Yeni ‘Aylan Bebek’ acısı yaşanmasın

İzmir’de Suriyeli vatandaşlar yaşamlarını sürdürürken, bir yandan da Avrupa hayali kuran mülteciler Basmane Meydanı’nda bebekleriyle umut yolculuğuna hazırlanıyor. Bebekleriyle bekleyen aileleri gören İzmirli vatandaşlar da “Umarız yeni Aylan Bebek acıları yaşamayız” dedi. Diğer yandan da Suriyelilerin bölgeyi terk ettikleri yönündeki haberler de esnaf tarafından yalanlandı.

İzmir’de Suriyelilerin yoğun yaşadığı Basmane semtinde son günlerde Suriyelilerin sınırlarının açılmasıyla birlikte bölgeyi terk ettiği haberleri bölge esnafı tarafından gerçeği yansıtmadığı dile getirildi. İddiaların aksine, bölgede çok sayıda Suriyeli tarafından işletilen mekanlara ilave olarak yeni mekanlar açtığını da belirten esnaf, “Gidenlerin çoğunluğu Afrika ve Afgan kökenlilerden oluşuyor. Düzene uyum sağlayıp günlük yaşamını devam ettiren Suriyeliler ise kendilerini riske atmıyor. Bunların eşleri burada çalışıp çocukları da bizim okullarımızda okuyor. Her türlü sağlık hizmetinden de faydalanıyorlar. Bu imkanları bırakıp canlarını riske atmaları söz konusu değil. Belki, birkaç aile gitmiş olabilir fakat bunlar da henüz kente yerleşmemiş olanlardır” dedi.

GİDEN YOK KALAN ÇOK

Yapılan haberlerin gündüz saatlerinde çekilmesinin Suriyelilerin bölgeyi terk ettiği anlamına gelmediğini aktaran bölge esnafı, “Suriyeliler yaşam şekli bakımından genelde akşam saatlerinde dışarı çıkar. Fakat servis edilen haberlerde sabah erken saatlerde çekilen fotoğraflarla bu iddia desteklenmeye çalışılıyor. Suriyelileri tanımayan medya mensupları bu nedenle yanılgıya düşüyor” diye konuştu.

CAN PAZARI

Bu arada Suriyeli vatandaşların yaşadığı bölgelerde can yelekleri, şişme bot gibi malzemelerin tekrar yerlerini almaya başladığı görüldü. Basmane Meydanı’nda otobüs yazıhanelerinin bulunduğu alanda  eşyaları ve kucaklarında bebekleriyle bekleyen annelerin umut yolculuğuna çıkmak ve Avrupa’ya gitme hayalini yaşaması da dikkatlerden kaçmadı. Bebekleriyle yolculuk hazırlığı yapan anneleri gören İzmirli vatandaşlar ise yeni Aylan Bebek dramlarının yaşanmamasını temenni ettiler.

TV’DEN TAKİP EDİYORLAR

İzmir’de yaşamına devam eden Afrika kökenli mülteciler sınırda yaşanan olayları sokak esnafının televizyonlarından takip edip yakınları hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştıkları görüldü.

Haber: Mustafa OĞUZ

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi