Deniz Şaman VARİA HİKAYEM
Yazı Detayı
22 Nisan 2022 - Cuma 23:42 Bu yazı 110 kez okundu
 
VARİA HİKAYEM
Deniz Şaman
denizsaman@yerelinsesi.com
 
 

Kendi yalnızlığınızla bir kaçamak mı yapmak istiyorsunuz?

Madem öyle; en kısa zamanda küçücük bir fırsat yaratıp atlayın arabanıza ve İzmir’den kuzeye doğru sürün arabanızı, hatta arabanızın camlarını açıp İzmir rüzgarının suratınızı ve saçlarınızı okşamasına izin verin ve sürmeye devam edin.
Fazla değil 45 dakika ile 1 saat arasında Aliağa'ya gelmeden  Eski Foça'ya doğru kıvrılın ve Kozbeyli'de Varia otelde arabanızın frenine basın derim.
 
Otoparka girer girmez otelin bahçesindeki envai çeşit çiçekler ve çimlerle sarmalanmış ağaçların selamlamaları ile karşılanıp daha o anda kendinizi doğa ile başbaşa bulmaya başlıyorsunuz. Rüzgarla oynaşan havuzun suları dere hissiyatı
yaşatıyor. Ve siz o dinginlikle dalmışken hayal dünyasına, gülümseyerek hoş geldiniz diyen otel sahiplerinin sıcak kanlı yaklaşımlarıyla irkilip kendinize  geliyorsunuz. Buyrun otelimizi gezdirelim diyorlar kibarca, yok diyorum önce biraz
soluklanayım çiçek kokularının arasında. Buyrun oturun diyorlar ve oturur oturmazda bir bardak çay koyuyorlar önünüze.
 
 
Ben istemedim ki demeye kalmadan ikramımızdır cümlesiyle mutlu oluyorsunuz. Çayı yudumlarken bahçenin
terasları dikkatimi çekiyor; her teras yemyeşil çimenlerle, kenarları çiçekler ve ağaçlarla bezeli. Çok emek vermişsiniz diyorum. Evet diyor otel sahibi ; verdik. Önce bizim hoşumuza gitmeli ki başkalarının da hoşuna gitsin. Buraya bir gelen bir daha gelsin. Mesela bizim kır düğünlerimiz meşhurdur. Bu t eraslar sayesinde hem herkes birbirini görür, hem de daha güzel eğlenir. Mesela havuzumuz da bu bölgede tektir. 
 
Havuzbaşı düğünlerimiz muhteşemdir. O yüzden burada düğünü ya da nişanı olan sonrasında tekrar tekrar gelir.
 
Düğünü, nişanı, toplantı ve etkinliği olanların yanı sıra kahvaltıya gelenlerimizde çoktur deyip önüme kendi yaptıkları reçellerden bir kaç çeşit getirdiler tatmam için.  Yanında da mis gibi ekşi mayalı ev ekmeği. Ekmeği bile kendimiz eski usulle taş fırında pişiriyoruz deyince şaşırdım. İzmirin kalabalığından ve keşmekeşinden sıyrılıp çocuklugumun köy evlerine gitmiş gibi oldum.
 
 
Yahu daha müşteriniz bile olmaya karar vermedim niye bu izzet - ikram deyince otel sahipleri iyice gülümsediler. Bize müşteri olup olmamanız önemli değil; siz bu kapıdan girdiğiniz anda tanrı misafirisiniz, müşterimiz bile olsanız bir misafir gibi karşılanır ve misafir gibi uğurlanırsınız dediler.
 
 
O ana kadar bahçenin büyüleyici etkisi ile buyur ettikleri masada oturan ben: 
 
günübirlik bir yalnızlık kaçamağı niyetimi bir kenara bırakıp o gece varia otelde konaklamaya karar verdim. Sahiplerini söylediğine göre otelin 13 odası varmış.Onlar odaları anlatırken ben o sıcak samimiyetin verdiği mutlulukla kaydımı
yaptırıp odama cıktım. Kapıyı açar açmaz şok olmuştum.5 yıldızlı otellerde bile normal odalar daracık alanlar iken buradaki oda resmen dev gibiydi ve inanmazsınız belki 5 yıldızlı otel konforu vardı.
 
 O gece odanın konforu ve doğa ananın bize sunduğu en büyük nimetlerden biri olan temiz havanın etkisi ile yıllardır özlemini çektiğim derin bir uyku ile ödüllendirmiş oldum kendimi. Sabah gün ışığı ile tepeden tırnağa tazelenmiş olarak
uyanmak inanılmaz güzeldi. Tabi sabah kahvaltısının muhteşemliğini ve Otel sahiplerinin aileden biriymişim gibi yaklaşımlarını söylemiyorum bile. Günü geçirmiştim ve şehrin kalabalığına, yaşamımın rutin akışına dönmem
gerekiyordu. İstemsizce arabama binip kontağı çalıştırıp gaza bastım ve ben İzmire yaklaştıkça ruhumun ve bedenimin Varia da kaldığını iyice anladım.
 
Artık her fırsat bulduğumda soluğu Varia otel de alıyor,kendimi doğa ve huzurla ödüllendiriyorum.
 
 
O yüzden en kısa zamanda küçücük bir fırsat yaratıp atlayın arabanıza ve İzmir’den kuzeye doğru sürün arabanızı, hatta arabanızın camlarını açıp İzmir rüzgarının suratınızı ve saçlarınızı okşamasına izin verin ve sürmeye devam edin.
 
Fazla değil 45 dakika ile 1 saat arasında aliağa ya  gelmeden eski focaya doğru kıvrılın ve Kozbeyli'de Varia otelde arabanızın frenine basın derim.
 
Etiketler: VARİA, HİKAYEM,
Yorumlar
Haber Yazılımı