Buket Salıcı Türkiye’de 8 Mart Kadınlar Günü
Yazı Detayı
08 Mart 2022 - Salı 18:41 Bu yazı 176 kez okundu
 
Türkiye’de 8 Mart Kadınlar Günü
Buket Salıcı
buketsalici@yerelinsesi.com
 
 

Türkiye’de 8 Mart Kadınlar Günü ilk kez 1921’de kutlanmaya başlandı. Bu sene Kadınlar Gününü 101. kez kutlayacağız.

 

Bu yazımda öldürülen, istismara uğrayan, şiddet gören kadınlardan değil de ilham veren 3 güçlü kadından ve bize öğrettiklerinden bahsetmek istiyorum.

 

Marie Curie: 1867 yılında Polonya’da dünyaya gelen Curie,bize azmi öğretti. Polonya’da bir üniversiteye gidemedi. O zamanın eğitim sistemi nedeniyle kadınların üniversiteye gitmesi için ancak yurt dışına çıkmaları gerekiyordu. Curie pes etmedi Paris’e gitti. Bilimin ve hayallerinin peşinden gitti öyle ki hem Nobel Ödülü alan ilk kadın hem de iki farklı alanda Nobel ödülü almış tek insan oldu. Hayatını bilime adayan Curie, aşırı dozda radyasyona maruz kaldığı için hayatını kaybetti. Bu yüzden ona "bilim için ölen kadın." denildi.

 

Malala Yusufzay: Pakistanlı genç aktivist Malala, Taliban’a direndi,kızların eğitimi konusundaki aktivizmi nedeniyle Taliban suikast girişiminden kurtuldu ve Nobel Barış Ödülü'nün en genç alıcısı oldu. Malala bize cesareti ve genç yaşta ne kadar büyük şeyler başarabileceğimizi öğretti.

 

Anne Frank: Yahudi kökenli Alman-Hollandalı Anne Frank, 2. Dünya Savaşı sırasında 2 yıl boyunca ailesi ve başka bir aileyle birlikte bir evdeki kütüphanenin arkasında gizli bir odada saklandı. Bu süre boyunca günlük yazdı. Bir an olsun umudunu kaybetmedi. Her şeyin düzeleceğine dair inancı tamdı. Maalesef 1944’te saklandıkları yer bulundu ve toplama kampına götürüldü. Saklanan 8 kişi arasında hayatta kalan tek kişi Baba Otto Frank oldu ve kızının günlüğünü kitap haline getirdi. Anne Frank’tan her zaman pozitif düşünmeyi, umudumuzu kaybetmemeyi öğrendik.

 

Son olarak,Malala’nın şu sözüyle bitirmek istiyorum: “ Neden kızların okula gitmesini istemiyorlar? diye sordum babama. “Kalemden korkuyorlar” diye cevap verdi.”

 
Etiketler: Türkiye’de, 8, Mart, Kadınlar, Günü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı