Uzm.Psk.Büşra Nur Turan Travmada Psikolojik Ağrılar Ve Semptomlar
Yazı Detayı
08 Ocak 2022 - Cumartesi 09:29 Bu yazı 417 kez okundu
 
Travmada Psikolojik Ağrılar Ve Semptomlar
Uzm.Psk.Büşra Nur Turan
busranurturan@yerelinsesi
 
 

    Bugün sizlere bedende yaşanılan bazı belirtilerin psikolojik yönlerinden bahsedeceğim. Yazıyı okumaya devam etmeden önce bu sorular üzerine düşünmeye ne dersiniz? Vücudunuza odaklandığınızda anlamlandıramadığınız ağrılar hisseder misiniz? veya yalnızca belli zamanlarda ortaya çıkan semptomlar deneyimlediğiniz oluyor mu?

 

  Esasında her deneyimlenen ağrı ve semptoma, psikolojik denilememekle beraber semptomlar kişinin yaşamış olduğu sağlık problemlerinden ötürü de ortaya çıkıyor olabilir. Bu fiziksel semptomlar, belli tedaviler ardından ortadan kaldırılabilir. Lakin doktora gidildiği halde tüm tetkikler normal çıkmakta ve kişinin belirtileri hala devam ediyor ise bu noktada psikolojik yönünü inceleyebiliriz. Fiziksel olarak var olan bir belirtinin yapılan tetkik araştırma sonuçlarında bir netice vermemesi aklınızı karıştırıyor olabilir. Fakat psikolojik açıdan ele aldığımızda oldukça olası bir durumdur.

 

   Geçmişte deneyimlenen bazı travmalar, bitirilmemiş meseleler, tutulmamış yaslar gibi birtakım durumlar kişide bazı semptomların oluşumuna sebebiyet verebilir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de orada kalan işlenememiş birtakım duyguların mevcudiyetidir. Kişi bunu farkında veya farkında olmaksızın bastırmış veyahut başka farklı yollarla kendisinden uzaklaştırmış olabilir. Bunu yapmasının ardında yatan en önemli motivasyon ise kişiye ağır gelecek olmasından kaynaklanmaktadır. Peki bastırınca ortadan kayboluyor mu? Yoksa semptom olarak kişiye geri dönebilir mi? Böyle bir durumda işlenemeyen duyguların orada donakalması muhtemel bir durumdur ve bu da kişide bazı semptomlara sebebiyet verebilmektedir. Bu bazen bir kalp sıkışması bazen mide bulantısı bazen ise belli bölgelerde ağrı veya bambaşka şekillerde kendini gösterebilir. Her bireyin deneyimi kendine has ve özgüdür. Önemli olan var olan semptomun arkasındaki mesajları araştırıp okuyabilmektir. Gerektiği yerde de profesyonel destek almak oldukça önem arz edecektir.

 

  Bazen bunlardan bağımsız olarak üst nesillerimizden kalan bir travmayı da deneyimliyor olabiliriz.  Bununla ilgili Rachel Yehuda’nın yapmış olduğu araştırmadan bahsetmek istiyorum. Yapılan araştırmada farelere her kiraz çiçeği koklatmalarının ardından şok etkisi veriliyor. Bunun sonucunda da bu farelerde korku tepkileri oluşuyor. İleride de bahsi geçen farelerin yavrularına bu çiçek koklatıldığında da bilmemelerine rağmen korku tepkisi görülmüştür. Bu da üst nesillerden aktarılan travmalara oldukça güzel bir örnektir.

  

Uzman Psikolog Büşra Nur Turan

Mail: turanbusranur@gmail.com

İnstagram: psk.busranurturan

 
Etiketler: Travmada, Psikolojik, Ağrılar, Ve, Semptomlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı