Deniz Şaman TAKDİR VE TEŞEKKÜR DUYGUSUNUN BİTTİĞİ BİR YERLERDEYİZ.
Yazı Detayı
30 Ocak 2022 - Pazar 00:43 Bu yazı 218 kez okundu
 
TAKDİR VE TEŞEKKÜR DUYGUSUNUN BİTTİĞİ BİR YERLERDEYİZ.
Deniz Şaman
denizsaman@yerelinsesi.com
 
 

Geldi gelecek denilirken İstanbul’a kar geldi ve gelişiyle birlikte curcuna da koptu.

 

Curcuna diyorum çünkü ne hikmetse en üstten en alta kadar yapılanlar değil, yapılamayanlar allanıp pullanıp bazı medya kuruluşlarınca insanların gözlerine ve beyinlerine sokulmaya çalışıldı ve hala da çalışılıyor.

(Gerçi çekim ve röportaj yaptıkları yerlere nasıl gittikleri de ayrı bir ironi ama neyse…)

 

Ben İstanbul-Şişli’de yaşayan bir birey olarak kar başladığı andan şu ana kadar birçok yere metro ve metrobüs kullanarak ulaşımımı sağladım. Eminim ki birçokları da aynı şekilde sağlamışlardır.

(Kar yolları tıkadığından mıdır bilmem ama Belediye yetkililerinden tanıdık simalar da halkla iç içe  seyahat ediyordu.) 

 

Büyükşehir belediyesi nezdindeki birçok ilçede ana yollardaki kaldırımlar bile belediye ekiplerince kardan temizlenmeye çalışılıyordu.

 

(Bir rivayete göre oralardaki esnaf belediye kıyafetleri daha sıcak tuttuğu için onları giyip de bu temizliği yapmış ama olsun. O kadar yağışa rağmen bu kadar emek sarfedilmesi takdire şayan bir durumdur.)

 

Gittiğim bir çok yerde yer yer tıkanmalar yaşansa da ana yolların hepsi açıktı. Tuzlama araçları, kar küreme araçları, ekipler ve ekipmanlar hiç durmadan çalışıyordu.

(Gerçi Büyükşehir Belediye Başkanının ve bazı belediye yöneticilerinin de birebir katılmasını yadırgadım. Görülmüş şeymi bir başkanın kar temizlemesi.

 

Belediye başkanının yeri kürsü, miting alanı ve açılışlardır. Yoksa ben mi yanlış biliyordum?)

 

Elbette ki yetilemeyen – yetişilemeyen yerler de vardı ama Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Daire Başkanlığı bünyesindeki herkes teyakkuzdaydı ve İstanbul için gecelerini gündüzlerine kattılar.

(Evinizde, sıcak yatağınızda olmak varken kar başladığı andan şu ana kadar gözünüzü kırpmadan çalışmanızı yadırgamadım dersem yalan olur. Bu güne kadar böyle bir azim görmedik ki.)

 

AKOM inanılmaz bir seferberlik gösterdi. 

(Ne kadar cahil olduğumu da bu kar yağışı sayesinde anladım. Ben AKOM’u 2000 yılında kuruldu biliyordum. Meğer daha eskiymiş. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.)

 

Gidip yerinde gördün mü diye düşünebilirsiniz belki. Hayır gitmedim. Ama yolları gördüm.

Tuzlama, kar küreme araçlarını gördüm. İşçilerin elde kürek kaldırım temizlediğini gördüm.

Evsiz insanlara yatacak yer, karınlarını doyuracak yemek verildiğini gördüm.

 

Kazalara müdahale edildiğini, yardım yetiştirildiğini gördüm.

(Kazaların çoğu da zincirsiz, tedbirsiz yola çıkan sorumsuz sürücülerindi ama suç altın olsa kimse üstüne almaz misali kabak belediyenin başına patladı.)

 

Velhasıl fırınından ekmeğini alamayan, marketinden alışverişini yapamayan kimse yoktu.

Anlık sıkıntıları saymazsak ne susuz kaldık, ne elektriksiz ne de doğalgazsız.

 

 

 
Etiketler: TAKDİR, VE, TEŞEKKÜR, DUYGUSUNUN, BİTTİĞİ, BİR, YERLERDEYİZ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı