Runerm Ateş SAPKINLIKLARI, NORMALLEŞTİRMEYE ÇALIŞMAK
Yazı Detayı
09 Ocak 2022 - Pazar 14:07 Bu yazı 173 kez okundu
 
SAPKINLIKLARI, NORMALLEŞTİRMEYE ÇALIŞMAK
Runerm Ateş
runermate@yerelinsesi.com
 
 

Adaletiniz, insanlığınız, hukuk sisteminiz yerin dibinde şu an. Yaşadıkları istismarı resme döken iki çocuğun yaşadıklarına sessiz kalan koca bir ülke sistemi var. Bu ülkede yaşamak her geçen gün daha da zor hale geldi. Çocukların, çizdiği resimler gösteriyor ki, çocuklar susmuyor. Çocuklar susmuyor biz de susmayacağız! Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin şiddetin her türüne karşı çıkabilmekte mesele… Aynı parkta, aynı sıralarda, birbirini tanıyarak büyümeli çocuklar, büyümeye de çalışıyorlar. 4+4+4 sistemine karşı, imam hatip ortaokul projelerine karşı, cinsiyetçi masal ve okul kitaplarına karşı, bir arada büyümeye çalışan çocuklar var. İyi ki varlar. 

‘’Çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundasınız.’’
‘’Çocuk susar, sen susma’’ 
‘’Çocuğun sesi ol’’

Bu cümleler yanlış arkadaşlar. Çocuklar tepki koyuyor, sessiz kalmıyor ve bizden daha cesurlar. Seslerine, ses vermek zorundayız. Bu ülkede erk zihniyetin, sapkınlıkları bitene kadar mücadele etmek zorundayız. Dezavantaj konumundaki birey her kimse onları zayıf gösterecek onlarda toplumsal baskı oluşturabilecek, onların tepkilerini baskılayacak kalıplar, ilerleyen zamanlar için daha büyük sorunlar teşkil ediyor. ‘’Çocuklara çığlık atmayı öğretin’’ diyen bir zihniyetten farkımız bu şekilde ortaya çıkmalı: Şiddeti besleyici ve baskılayıcı kalıpları kullanmayarak. 
Bunun için:

‘’Çocuk da susmuyor, biz de susmayacağız’’ daha doğru bir kalıp
‘’Çocuğun sesine ses ver’’ daha doğru bir kalıp

İstismarın çeşitlerini yazmayacağım. Yazıp istismar meğellilerine de katkı sunmayacağım.  Şunu söyleyebilirim ki aklınıza gelebilecek her türlü istismar bu davada mevcut. Her türlü istismar mevcut olmayadabilirdi. Önemli olan iki çocuğun uğradığı şiddetin var olması. Hangi iktidar yönetirse yönetsin, iktidarda olanlar bu ülkede yaşayan insanlara şu tepkiyi koymak zorundalar. ‘’Pedofili suçtur’’ iki iki daha dört! Pedofili faillerini yargılamayan, yargılayıp, tutuksuz bırakanlar sapkınlıkları besleyecek politikalar inşa ediyor.

 
Etiketler: SAPKINLIKLARI,, NORMALLEŞTİRMEYE, ÇALIŞMAK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı