Stj Dyt.& Hemş. Ayşe Naz Turan Kansızlığın En Önemli Nedeni Demir Eksikliği Hakkında Merak Edilenler
Yazı Detayı
08 Ocak 2022 - Cumartesi 09:13 Bu yazı 402 kez okundu
 
Kansızlığın En Önemli Nedeni Demir Eksikliği Hakkında Merak Edilenler
Stj Dyt.& Hemş. Ayşe Naz Turan
aysenazturan@yerelinsesi.com
 
 

       Halk arasında sıkça duyduğumuz kansızlık kavramı nedir, etkileyen faktörler nelerdir, beslenmeyle alakası var mıdır gibi birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz yazıma gelin birlikte bir göz atalım. Kansızlığı tanımlamakla başlayacak olursak vücudumuzda bulunan kırmızı kan hücrelerinin içerisinde bulunan hemoglobin miktarının yaşa ve cinsiyete göre Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemiş olduğu değerlerin altında kalmasıyla ortaya çıkan bir bulgu olduğunu söyleyebiliriz. Bu değer kadınlarda 12gr/dL, hamilelerde 11 gr/dL, erkeklerde 13 gr/dL, çocuklarda ise 11 gr/dL olarak belirlenmiştir. Bu değerlerin kişilere bağlı olarak düşüklüğü vücut dokularının yeterli miktarda oksijenlenmemesine sebebiyet verirken aynı zamanda belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Özellikle en sık görülen alt tipi demir eksikliğine bağlı olan kansızlık türüdür. Sıklıkla karşılaştığımız bu durum kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir.

 

Demir Eksikliği Nedir ?

     İsminden de anlaşılacağı üzere vücutta yeterli miktarda demir olmamasından kaynaklı bir durum olan demir eksikliği; demire bağlı kırmızı kan hücrelerinin azalması olarak nitelendirilir. Biliyoruz ki, demir hemoglobinin önemli parçasıdır ve eksikliği sonucunda dokulara oksijen taşıyan hemoglobin artık taşınmamaya başladığından ötürü dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesidir.

 

Demir eksikliğine sebep olan bazı faktörler

- Diyette yetersiz demir alımı özellikle vegan veya vejeteryan diyetler

- Sindirim sistemi rahatsızlıkları

-  Midede herhangi bir rahatsızlık söz konusu olduğunda demir emiliminin azalması ve sonucunda da demir ihtiyacın artması,

 - Bağırsak kaynaklı kanamalar,

 - Fazla miktarda kan sulandırıcı ilaç alımı,

- Fazla çay ve kahve tüketimi,

- Kadınlarda özellikle mensturasyon dönemlerinde aşırı kanamaya bağlı olarak, laktasyon ve gebelik dönemi gibi durumlar demir eksikliğine neden olabilir.

 

Kadınlarda demir eksikliği neden daha fazla görülür?

 

      Özellikle mensturasyon dönemlerinde aşırı miktarda kanama yaşanması ve bu döngünün her ay tekrarlamasını ilk nedenlerden biri olarak sayabiliriz. İkinci olarak gebelik döneminde annenin demir depoları bebek için bir hemoglobin kaynağıdır. Buna bağlı olaraktan vücutta büyüyen bebeğin var olması da gebede demir yetersizliğini tetikleyebilmektedir. Üçüncü olarak ise laktasyon (emzirme) döneminde de demir ihtiyacının artması ve bunun karşılanmaması sonucunda da yetersizlik görülebilmektedir.

 

Demir eksikliği yaşayan kişiler ne gibi belirtiler yaşar gelin biraz da bunlara bakalım.

 

    Halsizlik ve yorgunluk oldukça sık yaşanan belirtilerden olmakla beraber bu kişilerde iştahsızlık da sık görülmektedir. Sebebini ise şöyle açıklayabiliriz; vücudumuzda bulunan kırmızı kan hücrelerinin yapılabilmesi için b12 vitamini, demir ve folik asite ihtiyaç vardır lakin bunların eksikliği söz konusu olur ise kişide iştahsızlık meydana gelmesi muhtemel durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Tırnaklarda kırılma, ağız kenarlarında çatlaklar, baş dönmesi ve buna ek olarak gözlerde kararma, baş ağrısı, saç dökülmesi, sinirlilik, nefes darlığı, nabız sayısında artış, el ve ayaklarda soğukluk hissi, normal besin dışındaki şeylere istek duyulması (toprak vs.) gibi belirtiler de sıkça gözlemlenen belirtilerin başında gelmektedir.

 

Demir Eksikliğiyle İlgili Bazı Bilgiler

 

- Günlük olarak kadınların alması gereken demir miktarı 15 mg, erkeklerin ise 10 mg demir alımı yeterli olabiliyorken çocukların da yeterli düzeyde demir alması gerekmektedir. Alınmaması durumunda ileri ki dönemlerde büyüme, gelişme ve öğrenme kapasitelerinin azalmasına sebebiyet verebilirken bu noktada her yaş grubunun demiri yeterli miktarda alması oldukça önem arz etmektedir.

- Demir preparatları C vitamini içeren (portakal suyu ya da limonata) besinlerle içilmesi emilimi arttıracakken, süt veya çay ile alındığında ise emilimi azalmaktadır. Kişinin bu kombinasyonlara dikkat ederek içmesi oldukça önemlidir.

-İlaca ek olarak tedavi besinler ile de desteklenilmek istenirse; kırmızı et, pekmez, yumurta sarısı, yeşil yapraklı sebzeler, balık, tavuk, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller (nohut, mercimek vs.) gibi besinler tercih edilebilir.

 

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle...

Stj.Hemş.& Dyt.Ayşe Naz Turan

aysenazturan61@gmail.com

 
Etiketler: Kansızlığın, En, Önemli, Nedeni, Demir, Eksikliği, Hakkında, Merak, Edilenler,
Yorumlar
Haber Yazılımı