Uzm.Psk.Büşra Nur Turan DUYGUSAL YEME
Yazı Detayı
07 Mart 2022 - Pazartesi 17:25 Bu yazı 185 kez okundu
 
DUYGUSAL YEME
Uzm.Psk.Büşra Nur Turan
busranurturan@yerelinsesi
 
 

Duygusal yoğunluğu fazla bir olay yaşadığınızda kendinizi nasıl yatıştırırsınız? Böyle zamanlarda elim yemeğe gidiyor diyenlerdenseniz bu durumu gelin birlikte inceleyelim.

 

Günlük yaşantıda deneyimlenen bazı duygular kişiye ağır gelebilmekte ve bunun yoğunluğundan ötürü duygudan uzaklaşma çabasına girebilmektedirler. Böyle zamanlarda duyguda kalmak bireye oldukça zor gelebilmekte ve kişi kendisini rahatlatacak eylemlere yönelebilmektedir. Bu eylemler bazen alışveriş yapmak, bazen alkol almak, bazen ise yemek yemek şeklinde görülebilmektedir. Peki ne oluyor da kişi buna ihtiyaç duyuyor? Neden öfkelendiğimizde, üzüldüğümüzde veya terk edildiğimizde yemek yeme ihtiyacı hissediyoruz?

 

Şimdi sizlerden yaşadığınız duygudan kurtulmak adına kendinizi yemeğe verdiğiniz bir anınızı canlandırmanızı isteyeceğim. Eğer canlandırdıysanız devam edelim. Yemeği yemeden önce gelen duygunuz neydi? Yemekten önce neler yaşamıştınız? O esnada yemek yemenizin hizmet ettiği bir şeyler vardı lakin duygudan kurtulmak adına bunun üzerine düşünememiş olmanız oldukça normal. Esasında orada yediğiniz şey yemek miydi yoksa duygunuz muydu? Bunu incelemek isterseniz üzerine düşünebilir veya uzman desteğinden faydalanabilirsiniz.

 

Bunu farklı bir örnek üzerinden ele alalım. Partnerinden yeni ayrılmış acı çekmekte olan bir birey düşünelim. Çocukluğunda terk edilme ile ilgili yoğun travma veya anıları olan bireylerin bunu daha ağır deneyimlemesi oldukça muhtemeldir. Kişi bu noktada terk edilme hissini dayanılmaz bir duygu olarak deneyimleyebilmektedir. Bu sebeple de duyguya temas etmekten kaçınacaktır.

 

Her ne kadar sağlıklı olan duyguda kalıp yaşamak olsa da; bu bireyler, savunma olarak duyguyu kendilerinden uzaklaştırmaya çalışmaktadırlar. Kişi haz verici besinler tüketerek duygudan kurtulmaya çalışsa da; bu davranış probleme dair bir çözüm sunmaz.

 

Yapılan yeme davranışı sürekli ve tekrarlı bir biçimde devam ettiğinde bireylerde kilo ve sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilmektedir. Günümüzde yaşıyor olduğumuz çoğu duygunun aslında çocukluk yaşantımızla bir ilişkisi bulunmaktadır. Bir öteki bambaşka deneyimliyorken bir diğer bireyin çok daha farklı deneyimlemesi; her birimizin öznelliğiyle ve geçmiş yaşantılarıyla ilişkilidir.

 
Etiketler: DUYGUSAL, YEME,
Yorumlar
Haber Yazılımı