Yerelin Sesi

Yasak Yok, Aşı Çalışması Var

Yasak Yok, Aşı Çalışması Var
23 Mart 2020 - 16:45

Yasak Yok, Aşı Çalışması Var

 

Haber: Murat ERVİN

Son Dakika…Koronavirüs gündemiyle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu’nun aldığı kararlar kamuoyuna duyuruldu. Sokağa çıkma yasağının sıkça gündeme getirildiğini vurgulayan Bakan Koca, “Herkes kendi olağanüstü halini ilan edebilir. Bunu illa devlet ilan edecek diye bir şey yok” dedi. Aşı Entitüsü’nün kurulduğunu ve aşı çalışmalarıyla ilgili 6 üniversite ile 1 merkezin destekleneceğini aktaran Bakan Koca, ayrıca ihtiyaç duyulan solunum cihazı üretimine de başlanacağını vurguladı

Sağlık Kurulu ve bakanlık bürokratlarıyla basının karşına çıkan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin Koronavirüsle mücadelede ciddi deneyim kazandıklarını söyledi. Koca, “Dün itibariyle 30 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Bu 30 vatandaşımız hem yaşça ileriydi hem de başkaca hastalıkları vardı. Biz mümkün olduğu kadar az kayıpla birlikte atlatmak istiyoruz” dedi.

32 BİN YENİ PERSONEL ALINACAK
Koronavirüse karşı gösterilen dayanışmanın dünyada bir benzeri olmadığını aktaran Bakan Koca, “Korkuya teslim olmadan, hayata bağlı kalacağız. İnsan kaynağı olarak hastanelerimizde 32 bin yeni personel istihdam edeceğiz. Hastanelerde maske ve eldiven olmadığı haberleri doğru değildir. Tüm hastanelerimize malzemeler sağlanmakta ve sağlanmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“İMZALAMAZLARSA EL KOYABİLİRİZ”
Bazı malzeme satıcılarına karşı da katı yaptırımlar uygulanacağının altını çizen Bakan Fahrettin Koca şunları söyledi: “ İhtiyacımız olan malzemelerin ihracatı yasaklandı. Üretici ve satıcıların depolarına yapılan baskınlarda yoğun şekilde malzemenin depolandığını gördük. Bu firmaları teker teker çağırarak 20 firmayla sözleşme yaptık. Sözleşme yapmayanlara ise el koyma dahil her türlü yaptırımı uygulayacağız.”

“AŞI ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIZ”
Önümüzdeki dönemle ilgili de şu bilgileri verebilirim. Solunum cihazı üretimine başlıyoruz. Çin’den de hızlı tarama kitleri gelmeye başladı. Getirdiğimiz her kit ve ilacın parasını ödedik. Aşı geliştirme çalışmalarında da 6 üniversite ile 1 merkeze çağrıda bulunuldu. Hepsinin önünü açacak şekilde bir destek sağlayacağız. Aşı Enstitüsü kuruldu ve üniversiteler ile merkezleri destekleyecek.”

“BİZİ BAŞKA ÜLKELERLE KIYASLAMAYIN”
“Türkiye bazı ülkelerle kıyaslanıyor ama bunun rasyonel olmadığını söylemeliyim. Risk alanımızı daraltıp tedbirlerimizi hakim kılarsak başka ülkeler gibi olmayacağız. Şimdi günün değil hesap yapmanın zamanıdır.. Birlikteliğimizden fire vermeyelim ve evde kalmaya devam edelim.”

ÇİN’DEN ÖZEL İLAÇ GETİRİLDİ
“Sonucu pozitif çıkan fakat İyileşen vakalarımız da var. Bu sayının fazla olduğunu özelikle belirtmek istiyorum. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; bu sabah Çin’de kullanılan bir ilaçla ilgili de bu sabah Çin’den getirmiş olduk. Bugün Çin Büyükelçiliği ile görüştüm ve ihtiyacımızın karşılanması için gayret gösterecekler. Ayrıca Çin bilim insanları da Bilim Kurulu ile internet üzerinden biraraya gelecek. Çin’den gelen ilacı kullanmaya da bugünden itibaren kullanmaya başladık.”

YENİ TEDAVİ ŞEKLİNİ YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ
Sonucu pozitif olan bütün vakalara başlayacağımız bir tedavi şeklini de önümüzdeki süreçte açıklayacaklarını aktaran Bakan Koca, “Herkes kendi olağanüstü halini edebilir. Bunu illa devletin ilan etmesi gerekmiyor” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi