Yerelin Sesi

“Yasak Başlıyor, Acele Edin”

“Yasak Başlıyor, Acele Edin”
28 Mart 2020 - 10:22

“Yasak başlıyor, acele edin”

 

İzmir’in balığı ve yöreye özgün balık yemekleriyle ünlü ilçesi Foça’da balıkçılar vatandaşa çeşidin bolluğu, fiyatın uygunluğu ve sağlık için balık tüketme çağrısı yaptı. Foça Balık Hali esnafı Menderes Gün, “Hal’e günlük taze ve bol balık geliyor. Avlanma yasağının başlamasına kısa bir süre kala vatandaşlarımız bol balık tüketmeli” dedi.

Balıkçılar; yaşanan salgın sıkıntısına rağmen küçük tekneleriyle her gün balığa çıktıklarını, yakaladıkları balıkları günlük tüketim için Foça Balık Hali’nde ve ilçedeki kendi tezgahlarında direkt vatandaşa satmaya çalıştıklarını belirtti. Foça Balık Hali esnaflarından Menderes Gün Hal’e günlük taze ve bol balık geldiğini, Hal’de balığa rağbet olduğunu ve yasakların başlamasına kısa bir süre kala vatandaşları bol balık tüketmeye davet ettiklerini söyledi. Menderes Gün, “Şimdi hamsi sardalya dönemi. Levrek, Foça’nın ünlü barbunları, çipura, topan kefal, normal kefal, sargoz, turna, zargana, dil’in yağlanmış ve en lezzetli zamanları. Balıkta omega oranı yüksek ve diğer etlere oranla daha sağlıklıdır” diye konuştu.

“BALIK BOL, FİYATLAR UCUZ”
Teknesiyle avdan dönen balıkçı İbrahim Güleç ise, büyük emeklerde yakaladıkları bol ve lezzetli deniz ürünlerini düşük fiyatlarla satmaya çalıştıklarını söyledi. İbrahim Güleç, “Şu an balıkçılarımızın en az yarısı her şeye rağmen işlerine ara vermeden her gün denize açılıyorlar. Başka gelirleri, geçim kaynakları yok. Balık çok ama satışlar ve fiyatlar çok düşük” dedi.

Foça balık halinde hamsi ve sardalyanın kilosu 5 -15, Deniz Çipurası ve Levreği’nin 40-60, barbun ve tekir’in 40-50, Fener Balığı ve Çimçim Karides’in de kilosu 50 -60 liradan satılıyor.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi