Yerelin Sesi

“Yasa Neden Uygulanmıyor”

“Yasa Neden Uygulanmıyor”
1.326 views
27 Nisan 2020 - 14:50

“Yasa Neden Uygulanmıyor”

 

Haber: Bahri KARATAŞ

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Ana Bilim Dalı Üyesi ve İnterdisipliner Onkoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Bülent Karabulut, Trabzon’da hastanede görevli doktor Esra Ersöz Genç’e saldıranların serbest bırakılmasına bir anlam veremediğini söyledi. Karabulut, “Meclis’ten daha yeni Sağlıkta Şiddet yasası geçti. Yasalar neden uygulanmıyor?” diye sordu.

Covid servisinde görev yapan Doktor Esra Ersöz Genç, görev başındayken bir grup hasta yakınının saldırısına uğradı. Hastaneye maddi zarar veren hasta yakınları, doktor ve hemşirelere de oksijen tüpüyle saldırdı. Gözaltına alınan salgınlar daha sonra serbest bırakıldı.

“YASALAR ENGEL Mİ, DEĞİL Mİ?”
Doktor ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların neden serbest bırakıldığını soran İnterdisipliner Onkoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Bülent Karabulut, “Yasalar engel ise yasaları değiştiren; eğer yasalar engel değilse kimin, neden serbest bıraktığını öğrenmek gerekir. Hem devletin malına hem de devletin görevlendirdiği kamu çalışanına zarar verip serbest kalmaları tek kelimeyle ayıptır” dedi.

NE OLMUŞTU?
Trabzon KTÜ Hastanesi’nde yaşadıklarını anlatan Dr. Esra Ersöz Genç, “Bu sabah covid servisinde solunum cihazına bağlı, kalbi iki defa durmuş ve masajla geri döndürülmüş akciğer kanseri bir hasta devraldım. Daha sonra hasta yakınlarına hastanın durumu hakkında bilgi verdim. Hastanın kalbi gün içinde bir çok kez durdu. Bir taraftaki ciğeri tamamen alındığı için ciğerine tüp takıldı. Hastanın kalbi son bir defa daha durdu. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olay da burada başladı. Önce zorla kapalı servise girmeye çalıştılar; kapılar camlar kırıldı. Ben ve güvenlik görevlimiz darp edildik, sonra da servisin iç kapısını zorla açan 5 kişi içeriye girdi. Tulumlarla maskelerle girilmesi gereken serviste, ellerini kollarını sallayarak dolaşıp tekme attılar. İçlerinden biri eline oksijen tüpünü alıp bizi kovalamaya başladı. Yaşadığım şok, adli muayenem, pansumanım, ifade vermem şahsın gözaltı süresinden uzun sürdü. Şimdi bu adam dışarıda. Ben kendimi güvende hissetmiyorum” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.