Yerelin Sesi

YAĞMUR İZMİR’DE BARAJLARI DOLDURUYOR 

YAĞMUR İZMİR’DE BARAJLARI DOLDURUYOR 
11 Ocak 2019 - 10:28

YAĞMUR İZMİR’DE BARAJLARI DOLDURUYOR 

ALİAĞA GÜZELHİSAR BARAJINDA DOLULUK ORANI ARTTI 

Ülkemizi ve bölgemizi etkisi altına alan sağanak yağışlar bir yandan günlük hayatı olumsuz etkilerken diğer yandan barajları doldurmaya devam ediyor.

Yaz aylarının kurak geçmesi ve istenilen yağışların olmaması barajlardaki doluluk oranını ciddi seviyede düşürse de son aylarda etkili olan sağanak yağışlar İzmir’deki barajlarda doluluk oranını arttırdı.

GÜZELHİSAR BARAJI’NDA DOLULUK ORANI YÜZDE 72’YE YÜKSELDİ

Aliağa’da konuşlu mülkiyeti Petkim Petro Kimya Holding’e ait olan Güzelhisar Barajı İzmir’in günlük 52 bin metre küplük içme suyu ihtiyacını karşılıyor. 450 kilometre karelik yağış alanında sahip ve 107 metre azami doluluğu ile havzasında 138 milyon metre küp su depolayabilen Aliağa Güzelhisar Barajında Kasım 2018’de yüzde 62 olan doluluk oranı son yağmurlarla birlikte yüzde 72’ye yükseldi.

Yörede tarım ile uğraşan çiftçiler su miktarının yükselmesinin ilçe tarımını olumlu yönde etkileyeceğini söylüyor. Yağışların devam etmesi ve barajların tam doluluk oranına ulaşması yaz aylarında susuzluk çekilmeyeceği belirtiliyor.

YAĞIŞLAR EN FAZLA ALAÇATI KUTLU AKTAŞ BARAJINA YARADI

İzmir ve çevresinde etkili olan sağanak yağışlar en fazla Alaçatı Kutlu Aktaş barajını doldurdu. Yaz ve sonbahar aylarında yüzde 8 olarak ölçülen barajın doluluk oranı son yağışlarla birlikte yüzde 44’e kadar yükseldi. En düşük artış ise Gördes barajında yaşandı. Gördes Barajında yüzde 9 olan doluluk oranı yüzde 10’a yükseldi.

BARAJLARDAKİ GÜNCEL DOLULUK ORANLARI

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İZSU) resmi internet sitesinden derlenen bilgilere göre; İzmir’de konuşlu bulunan barajların güncel doluluk oranları şöyle;  Ürkmez yüzde 53, Güzelhisar yüzde 72 Balçova yüzde 25, Tahtalı yüzde 31, Alaçatı Kutlu Aktaş yüzde 44, Gördes yüzde 10.

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi