Yerelin Sesi

“Ya İzin Verilsin, Ya da 3 Güne Yayılsın”

“Ya İzin Verilsin, Ya da 3 Güne Yayılsın”
06 Mayıs 2020 - 10:17

“Ya İzin Verilsin, Ya da 3 Güne Yayılsın”

 

Haber: Murat ERVİN

İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, yıl içinde en fazla iş yaptıkları 10 Mayıs Pazar Anneler Günü’nde çalışmak için valiliğe başvurduklarını söyledi. Onay çıkması halinde çiçeklerin eve servisle götüreleceğini belirten Kış, “Eğer izin alamazsak da bu yıl Anneler Günü’nün Cuma, Pazartesi ve Salı olmak üzere 3 güne yayılmasını istiyoruz” dedi.

Yaklaşan Anneler Günü öncesi, çiçekçi esnafı çalışıp çalışmayacaklarını düşünüyor. İzmir Çiçekçiler Odası Başkanı Kazım Kış, anneler gününde yapılan satışları sevgililer gününü bile ikiye katladığını söyledi. Sokağa Çıkma Yasağı nedeniyle Anneler Günü olan 10 Mayıs’ta çiçekçilerin açık olması için girişimlerde bulunduklarını aktardı.

“EVLERE ÇİÇEK SERVİSİ YAPALIM”
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Oraları Birliği aracılığıyla, odaya kayıtlı tüm işletmelerin listesini Valiliğe ilettiklerini kaydeden Kış, “Valilik bugün çalışıp çalışmama konusundaki kararını bize bildirecek. Biz bu sene; Annelerimiz Evde Kalsın, Çiçeklerini Biz Getirelim sloganıyla bir kampanyaya hazırlandık. Eğer Valilikten ‘açabilirsiniz’ denirse, pazar günü için alacağımız destek elemanları ve araçlı personellerle çiçek siparişlerini evlere götüreceğiz” dedi.

YA İZİN VERİLSİN, YA DA 3 GÜNE YAYILSIN”
İzin çıkmaması halinde ise anneler gününün bu yıla has olarak, 3 güne yayılması önerisinde bulunan Başkan Kazım Kış, “Cuma, Pazartesi ve Salı günü de Anneler Günü devam etsin; hiç bir anne üzülmesin. Cuma gününden alınan buketler, 1 hafta dayanır. Fakat genelde anneler için saksı çiçekler ile cam fanus içinde teraryum denilen çiçekler ve 6 ay dayanabilen orkideler tercih ediliyor” diye konuştu.

“DÜZE ÇIKMAMIZ, DÜĞÜNLERE BAĞLI”
Çiçekçilik sektörünün biran önce düzlüğe çıkmasının düğün ve nişanların serbest bırakılmasına bağlı olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Kış, “Düğün salonları açılmadığı sürece çiçek sektörü asla canlanmaz. Sadece çiçekçiler değil, perdeciler, mobilyacılar, beyaz eşya, gıda gibi sektörler de evliliklerden, düğünlerden para kazanıyor” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi