Yerelin Sesi

“Vergiler, 2021’e Ertelensin” Çağrısı

“Vergiler, 2021’e Ertelensin” Çağrısı
447 views
10 Temmuz 2020 - 15:38

“Vergiler, 2021’e Ertelensin” Çağrısı

Koronavirüs salgını ardından uzun süre kapalı kalan işletmelerin borçları 3 ay daha ertelenirken iş dünyası bu ertelemenin yıl sonuna kadar uzatılmasını istedi.  İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Başkanı Hasan Küçükkurt, ” Bu erteleme yapılırsa pandemi sonrası üretim faaliyetleri daha etkili devam eder ve istihdam kaybı da yaşanmaz” dedi.

Sigorta primi, KDV ve  stopaj ödemelerinin ertelenmesi halinde iş dünyasının nefes alacağını belirten Hasan Küçükkurt, işletmelerin ve sanayicilerin nefes alması için devlete yapılan ödemelerin ertelenmesinin hayati önem taşıdığını kaydetti. İş dünyası, esnaf ve KOBİ’lere can suyu olacak bu ertelemeyi hükümetin yapacağını umduğunu aktaran Başkan Küçükkurt, “Geldiğimiz bu süreçte pandeminin halen sürüyor olmasının da etkisiyle bu karar ne yazık ki yeterli olmadı. İşletmeler, sanayiciler pandemi döneminde işlerini kapatmak yada küçültmek zorunda kaldılar. Haziran ayında yeniden normalleşme sürecine girdik ancak, iş dünyasının kısa sürede kendisini toparlaması mümkün görünmüyor” dedi.

İstihdam son bir yılda 1 milyon arttı - Son Dakika Ekonomi Haberleri

“ERTELENİRSE, KAYIP YAŞANMAZ”

Ekim ve Aralık dönemine ötelenen sigorta primi, KDV ve stopaj ödemeleri 2021 yılına ertelenmesinin çok faydalı olacağını düşündüklerini dile getiren Küçükkurt, “Bu erteleme yapılırsa pandemi sonrası üretim faaliyetleri daha etkili devam eder ve istihdam kaybı da yaşanmaz. İşletmelerin ayakta kalabilmesi için devletin bugüne kadar attığı olumlu adımları sürdürmesini diliyor ve bekliyoruz. Pandemi döneminde önemli kararlara imza atarak iş dünyasını rahatlatan Hükümetimizden yeni bir erteleme daha bekliyoruz” diye konuştu.

İstihdam seferberliği: 900 bin kişiye yeni iş

“İFLASTAN KURTULUR”

Birçok işletmenin pandemi döneminde kapanmak zorunda kaldığını, birçok işyeri sahibi ve sanayicinin de işçi maliyeti, sigorta primi, vergi ve diğer zorunlu ödemelerini karşılayamaz duruma geldiğinin altını çizen Küçükkurt, “Sigorta primi, KDV ve Stopaj ödemeleri ertelenirse iflas ile karşı karşıya kalan birçok işletme ve sanayiciyi kurtarmış olacağız. Sanayicilerimiz ve işletmelerimiz ekonomik olarak desteklenmeye devam edilerek pandemi sürecinin ekonomik etkileri hafifletilebilir” ifadelerini kullandı.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.