Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Vatandaş Kuyumcuya Koştu, Esnaf ‘Bize Faydası Yok’ Dedi

Vatandaş Kuyumcuya Koştu, Esnaf ‘Bize Faydası Yok’ Dedi
1.380 views
08 Ağustos 2020 - 16:45

Vatandaş Kuyumcuya Koştu, Esnaf ‘Bize Faydası Yok’ Dedi

Haber: Mustafa OĞUZ

Görüntü: Hüseyin Cem YILDIRIM

İzmir Kemeraltı’nda bulunan kuyumcular çarşısı tarihinin en hareketli zamanlarını yaşıyor. Vatandaş eylül ayında yaşanması olası ikinci bir pandemi dalgası öncesi düşük faizdeki parasını çekip güvenli liman olarak gördüğü  altına yöneliyor. Kuyumcular çarşısında altın almak isteyenler dükkanlar önünde kalabalıklar oluşturuyor.

Birikimlerini altına yönelten vatandaşların çarşıda yoğunluk yaşatmasına karşın kuyumcu esnafı, eski günlerini arıyor. Altında neredeyse beş dakikada fiyat artışının yaşandığını belirten kuyumcu esnafı ‘altın satan yok, alıcı ise çok’ diyor.

Haberin Videosu:

YouTube video

 

Dip yaptık   

Kemeraltı’nda 30 senedir esnaflık yapan önde gelen kuyumculardan Hüseyin Nas, bugünleri 1999, 2000, 2008 krizleri ile karşılaştırdı. Nas, “O günlerde hem alan hem satan vardı, Bugün satan yok” dedi.  Nas, altın fiyatının yükselmesini şu sözlerle anlattı;

“Fabrikaların çalışmaması dolayısıyla sanayinin durması, uluslararası para piyasası  gibi nedenlerle insanlar güvenli liman olarak gördükleri altına yöneldi. Merkez Bankasının piyasaya bol likidite sağlaması ve piyasada bollaşan paranın altına gitmesi de fiyatların yukarı tırmanmasına sebep oldu.”

Birikimlerini altına yönelten vatandaşların çarşıda yoğunluk yaşatmasına karşın kuyumcu esnafı, yaz aylarında gelen düğün sezonu ile çeyrek başta olmak üzere hediyelik altın satışıyla geçen eski günlerini arıyor.  Bu günlerin normalde düğün sezonu olduğunu hatırlatan Nas, “Eskiden bu zamanlar çok hareketli dönemlerdi. Şimdi çeyrek altını soran bile yok. Soran da fiyatını çok yüksek bulup, gidiyor. En ufak bir tektaş, alyans veya kolye soranın  alamadan gittiğine şahit olduk. Alışveriş çarşımızda en dip seviyede. Haftada 2-3 çeyrek altın nadir satılıyor. Normalde bu mevsimde günde 15-20 tane çeyrek altın, takı seti ve benzerlerini satarız. Ama maalesef fiyatların yüksekliği ve düğünlerin ileri bir tarihe ertelenmesi nedenleriyle kuyumcular tarihin en dip zamanını yaşıyor” diye konuştu.

Hüseyin Nas, vatandaşın tasarruf amacıyla alım yaptığının altını çizerek, “ Vatandaş şu anda tasarruf için alınan Ata Altını’na yöneldi. Bunun da  bize hiç bir faydası yok. Dükkanı açıp, bekliyoruz” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.