Yerelin Sesi

Vakıf Eserleri, Köfteci – Ciğerci Oldu

Vakıf Eserleri, Köfteci – Ciğerci Oldu
07 Haziran 2020 - 15:33

Vakıf Eserleri, Köfteci – Ciğerci Oldu

 

İzmir’in Basmane semtinde geçtiğimiz yıllarda koruma kurulundan izin alarak restore edilen vakıf eseri Mısri Dergahı’nın işletme amacıyla kullanılabilen kısımları (akaret) yap-işlet-devret modeliyle kiraya verildi. Dergahın, Anafartalar Caddesi’ne bakan kısımdaki köfteci dükkanı, dış cephe doğramaları ve iç cephe fayansları izinsiz olarak değiştirip, bina cephesi reklam panosuna çevirdi o da yetmezmiş gibi bir de baca yaptırdı.

Basmane 1297 sokak esnafı ve bölgede yaşayan vatandaşlar, yapılan işlemlerin tarihi yapının özgünlüğünü bozduğunu söyleyerek, “İzinsiz imalatların durdurulup orijinal haline döndürülmesi için Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni göreve davet ediyoruz. Atalarımızdan kalan tarihi yapıların köfteci veya ciğerci olmasına izin verilmemeli” dedi.

“DİĞER DİNİ YAPILARDA GÖREMEZSİNİZ”
Hristiyanlık, Musevilik gibi inançlarda kilise veya havra gibi dini yapıların bünyesinde seyyar satıcı veya lokanta gibi işletmelerin bulunmadığını aktaran vatandaşlar, “Restorasyon için para verenler, projeye aykırı bir şekilde vakıf mallarında istediği gibi tadilat, değişiklik yapamaz. Bu duruma yetkili kurumlar müdahale etmeli’ ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.