Yerelin Sesi

Urla’da Tarihi Kaplıca restore ediliyor

Urla’da Tarihi Kaplıca restore ediliyor
80 views
04 Mayıs 2021 - 13:31

Urla’da Tarihi Kaplıca restore ediliyor

Urla Gülbahçe Mahallesi’nde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ( İYTE) kampüs sınırları içinde kalan tarihi kaplıca restore ediliyor.

İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran, tarihi hamamın restore edilip, yakında tekrar  hizmete açılacağının müjdesini verdi.

Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Rektör Yusuf Baran, “Yerleşkemizde yer alan tarihi kaplıcayı (hamam) restore ediyoruz. Rektörlüğümüzün girişimleri ve Mimari Restorasyon Bölümü öğretim üyelerimiz tarafından hazırlanan restorasyon projesi kapsamında yıkık ve harabe halde kampüs alanınızda bulunan tarihi öneme sahip kaplıcayı, restore ederek kültür turizminin önemli bir ögesi haline getireceğiz.
İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nca fonlanarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışma ile tarihi yarımada olarak nitelendirdiğimiz bu bölgenin tarihi zenginliğine bir yenisini daha ekleyeceğiz.
İYTE’mize, Urla’mıza, İzmir’imize, Ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Gülbahçe Tatar Deresi’nin denize ulaştığı yerde bulunan bu taş Roma kaplıcasının tam olarak ne zaman inşa edildiği bilınmiyor.

Eser ‘Roma Hamamı’ olarak adlandırıyor. Geç Dönem Roma yapısı olduğu tahmin edilen yapı çökmek üzereydi. Hamamın geç Roma Dönemi’nde de kullanılmış olabileceği sanılıyor.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.