Yerelin Sesi

Urla’da Orman Yangınını ‘BE 200 ES’ Söndürdü

Urla’da Orman Yangınını ‘BE 200 ES’ Söndürdü
01 Temmuz 2020 - 14:02

Urla’da Orman Yangınını ‘BE 200 ES’ Söndürdü

 

İzmir’in Urla ilçesi Yağcılar mevki’inde başlayan orman yangınına çok sayıda ekip müdahale etti. Yangının kısa sürede kontrol altına alınıp söndürülmesinde ise Ukrayna’dan kiralanan BE 200 ES tipi yangın söndürme uçağının etkili olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Urla ilçesi Yağcılar mevki’inde orman yangını çıktı. Yangının başlamasının ardından İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı çok sayıda ekip bölgeye sevk edildi. Ekiplerin yangına; 1 uçak, 3 helikopter, 10 arazöz ile müdahale ettiği öğrenildi.

BAKAN PAKDEMİRLİ’NİN BİNDİĞİ UÇAK SÖNDÜRDÜ

Yangın, ekiplerin havadan ve karadan yaptığı müdahale ile tamamen kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları sürerken, yangında yaklaşık 2 hektarlık alanın etkilendiği öğrenildi. Yangının kısa sürede kontrol altına alınmasında, Ukrayna’dan kiralanan, 11 ton su taşıma kapasiteli, amfibi ‘BE 200 ES’ tipi yangın söndürme uçağının etkili olduğu öğrenildi. 17 Haziran’da, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de 2’nci pilotluğunu yaparak test ettiği uçak, yangındaki başarısıyla takdir topladı.

 

Fotoğraflar: Şükrü Murat

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.