Yerelin Sesi

Urla’da Çöp Tehlikesi

Urla’da Çöp Tehlikesi
21 Nisan 2020 - 12:07

Urla’da çöp tehlikesi

 

Fareler cirit atıyor

İzmir’in Urla ilçesinde koronavirüs salgınıyla mücadele edilirken, sokaklara bırakılan evsel atıklar tehlike saçıyor.

Dünyayı saran ve ölümlere neden olan koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle kişisel hijyene ve çevre temizliğine büyük önem verilmesi gerektiği uzmanlarca sürekli vurgulanırken; İzmir’in enginarı ve deniziyle ünlü ilçesi Urla’da sokaklara bırakılan evsel atıklar ve bahçe çöpleri sağlık açısından büyük tehlike yaratıyor.


Altıntaş Mahallesi 544 Evler’de, haftada 3 gün geçen temizlik aracının geliş zamanından saatler öncesi bazı ev sakinleri evsel atıklarını hijyen olmayan market poşetleriyle özellikle sokak köşelerine bırakıyor. Havaların ısınmaya başlamasıyla kötü kokular oluşuyor. Ayrıca sokakta yaşayan canlılar yemek kokusu nedeniyle poşetleri yırtarak içindekileri çevreye saçıyor. Belediye temizlik işleri görevlileri de virüslü kişiye ait olabilecek bu çoplere elleyerek riske giriyor.

‘VİRÜS TAŞIYICISININ ÇÖPÜ OLABİLİR’
544 Evler bölgesi sakinleri, çöp toplama işinin bir sisteme bağlanması ve hijyen kurallarına uymayan kişilerin ilgili kamu birimlerince uyarılıp haklarında gerekli işlemin yapılması gerektiğini söyleyerek şöyle dedi:
“Çöp kamyonunun gelmesinden saatler önce, hatta geceden bazı ev sakinleri evsel atıklarını yani, mutfak, banyo, tuvalet çöplerini sokağa çıkarıyor. Çöp kamyonu bazı sokaklara girip bazılarına girmiyor. Yani düzenli rotası yok. Böyle olunca çöpler sokak köşelerinde öbekler oluşturuyor. Kurallar gereği dayanıklı, ağzı büzgülü poşetler olması gerekirken, dayanıksız market torbası, karton kutularla çöpler bırakılıyor. Rüzgarın etkisiyle ve sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin yemek kokusu nedeniyle torbaları yırtıp devirmesi sonucu çöpler çevreye yayılıyor. Rüzgar bu çöpleri evimize, bahçemize taşıyor. Bu çöpler koronavirüs nedenile karantinada olan kişilere veya kendisinin haberi olmasa da koronavirüs taşıyıcısı olan birine ait olabilir. Bunu bilemiyoruz. Mahallle sakinleri olarak bizler ve bu yırtık torbalardaki çöpleri ellerinde eldiven de olsa toplayan temizlik görevlileri büyük tehlike altındayız. Fareler de çöplerde gezmekte. Ayrıca çöp nedeniyle komşuluk ilişkileri de bozulmakta.”

ÇÖP KONTEYNERLERİ VAR
Bölgede belirli yerlerde çöp konteynerlerinin de bulunduğunu hatırlatan vatandaşlar, “En azından bu salgın zamanında belediye sokaktan evsel çöp toplama işine son vermeli. Ev sahipleri merkezi yerlere konulmuş çöp konteynerlerine yönlendirilmeli. Böylece belediye görevlilerinin de riski azalmış olur. Çöp nedeniyle komşular arasında yaşaşan sürtüşmeler de son bulur” önerisinde bulundu.
Sokağa çıkamayacak durumda olanların belirlenipp sadece bunların çöplerinin alınabileceğini belirteyen semt sakinleri, “Yine sokaklardan toplanacaksa da evlere çöp kamyonunun geçişinin tam saati bildirimeli ve araç geçerken kornayla veya megafonla ikaz ederek çöplerin o zaman çıkarılması sağlanmalı. Kurallara uymayanlara belediye görevlileri gerekli yaptırımları uygulamalı” dedi.
Bölge sakinlerinden Reşit Çağlıyangil, Ozan, Ege ve çevre sokaklarda çöp birikintilerinin olduğunu söyleyerek: “Ben ve çevremdeki çoğu aile atıklarını 50 metre ileride boş alandaki çöp konteynerine bırakıyoruz. Fakat bazı sakinler, çöpünü sokağa, ayrıca kendi evinin önüne değil de başkasının evinin önüne koyuyor. Durumu Urla Belediyesi’nin WhatsApp hattına fotoğraflı olarak bidirdim” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi