Yerelin Sesi

Urla Karanfil Kokuyor

Urla Karanfil Kokuyor
05 Haziran 2020 - 10:58

Urla Karanfil Kokuyor

 

Haber : Bahri KARATAŞ

Havaların ısınmasıyla birlikte Urla’da seralar karanfille dolarken, üreticiler mezat için kesim yapıyor

Çiçekçilik, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen sektörlerin arasında yer aldı. Havaların ısınması, günlerin uzamasıyla, Urla’da seralar çiçeklerle doldu. Üreticiler 1 Haziran’da başlayan yeniden normalleşme süreci kapsamında hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarının kalkmasıyla işlerinin açılmasını bekliyor.

Urlalı seracılar bir yandan çiçekleri sulayıp, onlara gözü gibi bakarken bir yandan da mezata götürmek üzere kesim işlemi yapıyor. Açma zamanı gelen karanfillerin kokusu da seraları doldurdu. Karanfilin ülkemizde en çok yetiştirilip ihraç edilen kesme çiçeklerden olduğunu belirten Seracı Hakkı Çokyaşar, “30-40 gün devam edecek çiçek açma dönemimizin, bu yıl verimli geçmesini umuyoruz. Mezat için kesim işlemine devam edip, hazırlık yapıyoruz. 38 yıldır eşimle birlikte çiçek üretiyoruz. Çiçekçilik tüm aile bireyleriyle birlikte yapılan bir iş” dedi.

Beyaz, pembe, kırmızı renkleri ağırlıkta olan karanfilin, birçok renkte açtığını söyleyen oğlu Hakan Çokyaşar da 80’den fazla cinsi olduğu bilinen karanfilin iki bine yakın alt türü olduğunu da vurguladı. Mustafa Çokyaşar da tüm aile bireyleri olarak çiçek sektöründe faaliyet gösterdiklerini ifade ederek, “Zahmetli bir iş fakat çiçekler açıp seralar panrfam gibi kokmaya başlayınca yorgunluğumuzu unutuyoruz” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.