Yerelin Sesi

Urla Emniyetine Kadın Müdür

Urla Emniyetine Kadın Müdür
1.151 views
18 Temmuz 2020 - 12:05

Urla Emniyetine Kadın Müdür

Haber: Bahri KARATAŞ

Urla Emniyet Müdürü Güray Aksüt’ün Güzelbahçe İlçe Emniyet Müdürü olarak atanmasından sonra boşalan koltuğa daha önce İzmir Emniyet Müdürlüğü narkotik şube müdür yardımcılığı ve çocuk şube müdürlüğü yapan Zeynep Erdoğan Derse getirildi. Güler yüzlü kadın emniyet müdürü Derse, daha önce görev yaptığı narkotik büroda ‘torbacı’ diye tabir edilen uyuşturucu satıcılarına göz açtırmamasıyla tanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü ( EGM) 9 Temmuz’ da İlçe Emniyet müdürlerinin yeni görevlendirme yerleriyle ilgili arama listesi yayınladı. Görev yerleri değişen müdürler arasında Urla İlçe Emniyet Müdürü de yer aldı. Urla İlçe Emniyet Müdürü Güray Aksüt, Güzelbahçe Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Aksüt’ ün yerine ise Emniyet Müdürü Zeynep Erdoğan Derse atandı.

‘TOPLUM DESTEKLİ’ İLK KADIN MÜDÜR

Evli iki çocuk annesi Zeynep Erdoğan Derse, İlk olarak Balıkesir Polis Okulu’nda göreve başladı. 2004’te İzmir’e atanan Derse, Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği’nde çalıştıktan sonra şark görevi için Elazığ’a gitti. 2016’da tekrar İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Derse, Türkiye’nin ilk Toplum Destekli Polislik Şubesi kadın müdürü olarak görev yaptı. Karşıyaka İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı, 2018’de İzmir Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde Şube Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Derse’nin Urla’ya atanmadan önce İzmir Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü olarak görev yapıyordu.

AYNI ZAMANDA PSİKOLOG

Ankara Üniversitesi rehberlik psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olan evli 2 çocuk annesi Derse, hem psikolog hem de kadın olmanın avantajıyla insanlarla çok kolay iletişim kurup sorunlarına çözüm bulduğunu söyledi. Kadına yönelik şiddet olaylarının önlenmesi konusunda bir çok  projeler geliştiren Derse, “Daha önce görev yaptığı yerlerde kadınlarla ilgili sivil toplum örgütleriyle çeşitli çalışmalar yürütmüştü.

UYUŞTURUCU MÜCADELESİYLE TANINDI

Narkotik Şube Müdür Yardımcısı Zeynep Erdoğan Derse, görev yaptığı dönemde torbacı diye tabir edilen uyuşturucu satıcılarının korkulu rüyası haline gelmişti. Derse, ‘Uyuşturucuya sıfır tolerans, her sokak başında biz olacağız’ sloganı ve ‘Sokakta uyuşturucu ile amansız bir savaş’ stratejisiyle çalıştı. Derse’nin de katkısıyla kentte 2017 yılı içinde 965 operasyon yapılarak büyük başarı sağlandı. Bu operasyonlardan 1999 şüpheli yakalandı, 2 ton 515 kilo esrar, 224 bin 718 uyuşturucu hap, 45 kilo 550 gram bonzai, 60 kilo kokain, 48 gram eroin ele geçirilmişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.