Yerelin Sesi

“Üniversite, İlk Günden Beri Hayalimdi”

“Üniversite, İlk Günden Beri Hayalimdi”
1.863 views
10 Temmuz 2020 - 13:06

“Üniversite, İlk Günden Beri Hayalimdi”

 

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, ilçeye üniversite kazandırmak için 1 yıldır uğraştıklarını söyleyerek, “Demokrasi Üniversitesi Rektörümüzle yaptığımız görüşmelerin sonucu hazırlık eğitimleri Kemalpaşa’da yapılacak. Bu iş için belediyemize ait Ulucak’taki binamızı da üniversiteye tahsis ettik. Bir eğitimci olarak hayalimi gerçeğe dönüştürmenin sevincini yaşıyorum” dedi.

Demokrasi Üniversitesi’nin bir yerleşkesinin de Kemalpaşa’da olması için, başkan seçildiği ilk günden bu yana çalıştıklarını aktaran Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, sanayinin yanı sıra eğitim sektörünün de ilçenin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Başkan Karakayalı, Ulucak’ta belediyeye ait binanın yeniden düzenlenerek hazırlık eğitimlerinin verileceği bir yerleşkeye kavuşturacaklarını kaydetti. Karakayalı, “Amacımız yeni eğitim ve öğretim yılına kadar çalışmaları tamamlayıp hizmete açmak” dedi.

Bir eğitimci olarak en büyük hayalini gerçekleştiriyor olmaktan dolayı gurur duyduğunu aktaran Başkan Karakayalı, “Demokrasi Üniversitesi’ni kazanan öğrencilerin hazırlık eğitimlerinin Kemalpaşa’daki kampüsünde verilecek olması, ilçemizin sosyo-ekonomik ve kültürel alanda da gelişmesini sağlayacak. Binamızda, 300 ila 600 öğrenci eğitim alabilecek. Önümüzdeki yıllarda eğitim alanını genişleterek yeni fakülte ve meslek yüksek okullarının da açılması için çalışacağız” diye konuştu. Seçildikten sonra yapmayı istediği ilk icraatın, ilçeyi üniversite kenti yapmak olduğunu vurgulayan Başkan Rıdvan Karakayalı, aradan geçen 1 yıllık süreçte defalarca Rektörümüz ile başbaşa görüşme fırsatı bulduk ve sonunda belediye olarak ilçemize böyle bir eğitim kurumunu kazandırdık” ifadelerini kullandı.

KUZEY YARI KÜRENİN İLK KİRAZI
Kuzey yarım kürede kirazın ilk Kemalpaşa’da yetiştiğini de sözlerine ekleyen Başkan Karakayalı, “Türkiye’deki toplam kiraz üretiminin yüzde 12’si; İzmir’deki toplam üretimin ise yüzde 85’i Kemalpaşa’da olmakta. Kiraz alanında dünyadaki en büyük 3 ülkeden biriyiz ama ürünü tanıtamadığımız, pazarlayamadığımız için diğer ülkeler kadar döviz girdisi sağlayamıyoruz. Tanıtım ve pazarlama kapasitesinin artması için de kooperatifleşmek ve birlik olmak zorundayız” ifadelerini kullandı.


KİRAZ İŞLEME TESİSİ GELİYOR
Önümüzdeki süreçte Kemalpaşa Kalkınma Kooperatifi’nin genel kurulunu yapacaklarını açıklayan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı şunları söyledi: “Kooperatif yönetimini büyük bir ihtimalle ben devralacağım. Burayı sadece kirazın değil diğer ürünlerin de pazarlanacağı, üreticinin korunacağı bir yapıya kavuşturacağız. En büyük hayalim ise Meyve İşleme Tesisi’ni hayata geçirmek. Üretilen kirazın yarısı ihraç ediliyor; nispeten düşük kalitedeki yaklaşık 15-20 tonluk kiraz ise çöpe gidiyor. Atılan bu kirazı kurutarak katma değer kazandıracağız. Böylece örneğin kilosu 2 kilo olan kiraz kurutulduğunda 8 Avro gibi bir değere ulaşacak ve raf ömrü de 2 seneye kadar uzayacak.

BORSASI KURULACAK, İHRACATA HAZIR OLACAK
İhracatçılar, Kemalpaşa’dan aldıkları kirazı ihracata hazır hale getirmek için 110 kilometre uzaklıktaki Alaşehir’de götürmek zorunda. Ben ise Alaşehir’de yapılan yıkama, şoklama gibi tüm işlemlerin Kemalpaşa’da yapılır olmasını sağlamak ve doğrudan ilçemizden ihracata gönderilmesini planlıyorum. Bu tesislerle ilgili henüz bir maliyet çalışması yapmadık. Belediye olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 25 yıllığına kiralamış olduğumuz 32 dönümlük bir alanımızı geri alıp bu alan üzerinde Kemalpaşa Belediyesi, Kemalpaşa Kalkınma Kooperatifi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, tesisi hayata geçireceğiz. Önümüzdeki hasat dönemine de bu tesisi yetiştirmeye çalışacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer de, kiraz hasadı için ilçemize geldiğinde Kemalpaşa’da Kiraz Borsası kurulması için bürokratlarına talimat verdi. Böylece kirazın fiyatını Kemalpaşa belirleyecek.”

SIRADA METRO VAR
Kemalpaşa’ya metro getirme çalışmasını da yürüttüğünü fakat bunun Büyükşehir’in 2030 programında yer aldığını söyleyen Karakayalı, “Ben bu projeyi 2023 yatırım programına çekmeye gayret ediyorum. Şu anda Kemalpaşa OSB yüzde 35 kapasiteyle çalışmasına karşın, 26 bin civarında çalışanı var. Bağyurdu OSB ise 5’te 1 kapasiteyle çalışıyor. Her iki OSB tam kapasiteye geçtiğinde günde 75 bin kişinin Kemalpaşa dışından hergün gelip gitmesi bekleniyor. Toplu ulaşım için de en uygun yöntem metro. Metronun yapılmasında en önemli aşama Belkahve’ye bir tünel açılmasıdır. Oranın ardından gerisi zaten dümdüz yol” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.