Yerelin Sesi

Türkiye’nin Sorununu, ‘İzmir Lobisi’ Çözdü

Türkiye’nin Sorununu, ‘İzmir Lobisi’ Çözdü
624 views
30 Haziran 2020 - 10:19

Türkiye’nin Sorununu, ‘İzmir Lobisi’ Çözdü

 

Haber: Murat ERVİN

Yapılan inşaatlarda işyerlerinde her 30 metrekareye, konutlarda ise her daireye bir otopark yapılması zorunluluğu İzmir lobisinin başarılı çalışması sonucu yıl sonuna kadar ertelendi. Ülke genelinde inşaat sektörünün yakından takip ettiği Otopark Yönetmeliği’nin ertelenmesinde İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ile AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır’ın yanı sıra Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da girişimleri etkili oldu. Her üç ismin de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ikna etmesi üzerine Otopark Yönetmeliği yıl sonuna kadar ertelendi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmeliğe göre daha önce 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren yapılacak olan inşaatlarda işyerlerinde her 30 metrekareye bir otopark yapılması ve her daireye bir otopark yapılması zorunlu kılınmıştı. Başta inşaat sektörü ve arsa sahipleri olmak üzere bir çok kesimden otopark yönetmeliğine itiraz gelmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile otopark yönetmeliği konusunda ortak çalışmalara imza atan İZTO İmar Komisyonu’nun başkanlığını da yapan İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Levent Bendeş de ertelemeyi ‘İzmir’in başarısı’ olarak nitelendirdi.

“ON BİNLERCE DAVA AÇILABİLİRDİ”
Ertelenme kararının alınmaması halinde yapı ruhsatı almış mevcut projeler için yapı kullanma alınması esnasında yatırılan bedel karşılığında otopark yerinin gösterilmesi gerekmektedir, bu yer gösterilemediği taktirde yapı kullanma alınması sıkıntılı olabilir. Büyükşehir belediyesinin otopark sorununu çözememesi durumunda ise arsa sahipleri ile müteahhit firmalar ve ilgili belediyeler arasında bir çok davalaşma süreci de yaşanabilir. Ayrıca bu yönetmeliğe göre bağımsız bölümde ve inşaat alanınında artış yapılması durumunda artan otopark sayısının da yerinde ayrılması zorunluluğun olması ayrı bir sorun teşkil edecekti. Tüm bu sıkıntılar sonucunda sorunların içinden çıkılamaz duruma gelinebilir ve sonucunda binlerce dava açılabilirdi. Bendeş, “Özellikle İzmir’de mevcut parsel yapıları küçük ve bitişik nizamda olması bu otopark yönetmeliğinin uygulanabilir olmasınının önündeki en büyük engel.

TASLAK İÇİN DE DEVREDE
Yönetmeliğin ertelenmesi ile inşaat sektörünün rahatladığını kaydeden Bendeş, “Önümüzde 6 aylık bir süreç var, bu süreç içerisinde İZTO ve İBB ile birlikte İzmir’in yapılaşması da göz önüne alınarak otopark yönetmeliğinin daha uygulanabilir ve itiraza mahal bırakmadan hayata geçirilebilir olması için çalışma yapmalıyız. Öncesinde yapmış olduğumuz çalışmalar ve yeni çalışmalarımızı derleyip bakanlığa sunarak aslında tüm ülkenin yönetmeliğine de imza atabiliriz. Elbette tüm büyükşehirlerde olduğu gibi İzmir’in de otopark sorunları had safhadadır. Tüm bunlar dikkate alınarak çözüm üretilmesinin sağlanması gerekmektedir. Aslında her daireye bir otopark getirilmesi temel yaklaşımını ve benzeri yönetmelik maddelerini bizlerde uygun buluyoruz. Ancak şehirlerin yapılaşmalarının da bu yönetmeliğe uygun hale getirilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.