Yerelin Sesi

Türkiye’nin İlk Hibrit Fuarı, İzmir’de Açılacak

Türkiye’nin İlk Hibrit Fuarı, İzmir’de Açılacak
345 views
01 Temmuz 2020 - 12:57

Türkiye’nin İlk Hibrit Fuarı, İzmir’de Açılacak

 

Bu yıl 3-5 Aralık tarihinde İzmir’de yapılacak olan Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Türkiye’de ilk kez hem fiziki ortamda gezilip görülecek hem de dijital platformdan görüşmelerin yapılacağı hibrit fuarı düzenleyeceğiz” dedi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener de, İzmir’in turizmdeki imajının yeniden tanımlanması gerektiğini vurguladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 14. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı toplantısı Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta ile turizm sektörü temsilcileri katıldı.

Yapılacak fuarın Türkiye’nin ilk hibrit fuarı olacağını vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Sadece fiziki ziyaretler değil, online platform üzerinden de İzmir’e gelemeyenler, sektör temsilcileriyle buluşacak. Bunun için İZFAŞ ve TÜRSAB ile çalışmayı sürdürüyoruz” dedi.

Fuarın bu yıl 3-4 Aralık 2020 tarihinde düzenleneceğinin altın çizen Başkan Soyer, “Akdeniz temasıyla gerçekleşecek olan fuarda bir önceki firmaların büyük çoğunluğunun bir kez daha katılacağını tahmin ediyoruz. Fuarda, İzmir sokakları ziyaretçilerin karşısına çıkacak. Ayrıca alternatif turizm ile ilgili de bir bölüm oluşturulacak” diye konuştu.

STRATEJİ PLANI OLUŞTURULDU”
Pandemi süreci nedeniyle güvenli ve hijyenik bir ortam oluşturulacağını vurgulayan Başkan Tunç Soyer, “İzmir,’de turizm hijyen kurulu kurmamız da turizm ve sağlığa verdiğimiz önemin sonucudur. Ayrıca İzmir’in yeni turizm stratejisini de hazırlayarak önümüzdeki 5 yıl içinde yapacaklarımızı belirledik. Kenti 12 ay boyunca bir çekim merkezi yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

SALGININ SEYRİNE GÖRE DEĞİŞEBİLİR”
Pandemi nedeniyle katılımcı sayısında bir düşüş yaşanacağını düşünmediklerini söyleyen Soyer, “Fakat pandemide bir artış olması; gerek uçuş yasakları gerekse sokağa çıkma yasağı gibi konuların tekrar gündeme gelmesi halinde paydaşlarımızla tekrar oturup son kararımızı vereceğiz. Şu an itibariyle fuarı tamamen dijital ortamdan da yapabilecek alt yapıya sahibiz” dedi.

FUARCILIKTA ‘YENİ NORMAL’ ADIMLAR
İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ise, 2021 turizm politikalarının şekilleneceği fuarın İzmir ve sektör açısından son derece önemli olduğunu kaydederek şunları belirtti: “İzmir Turizm Fuarı artık kökleşmiş bir yapıya ulaştı. Covid 19 ile fuarcılık da yeni normale uyum sağlamaya başladı. Travel Turkey’in pandemiden en az etkilenmesi için hibrit bir yapıya kavuşturmak gerekiyordu. Bu açıdan hem sanal hem de gerçek ortamlarda fuarın yapılacak olması son derece önemli.

“BİZİM İÇİN FIRSAT OLABİLİR”
Her yıl Mart Nisan ve Mayıs aylarında dünyanın çeşitli merkezlerinde düzenlenen turizm fuarları 2021’e ertelendi biz de bunu fırsata çevirmeliyiz. Tur operatörlerini, yabancı destinasyonları ülkemize çekmek için potansiyel müşterileri kaçırmadan çalışmalıyız.

İZMİR, TURİZMDE GERİ KALDI
Turizm maalesef covid 19’dan en olumsuz etkilenen sektör oldu. İzmir, mevcut avantajlarına karşın bazı nedenlerle maalesef turizmde geri kaldı. Avrupa Birliği sınırlarını aşamayan Türkiye verdiği tüm güvencelere karşın açıklanan güvenli ülke listelerine giremedi. Bu da hem turizmi hem de ticaretimizi olumsuz etkiliyor.

PASTAYI KAPTIRMAYALIM
Türkiye’nin yeniden destinasyon olması için önemli çalışmalara imza atamazsak pastayı İtalya İspanya ve Yunanistan’a kayacak. Bu pastadan ülkemizin hak ettiği payı alması için gereken adımların da hızlıca atılacağına inanıyorum. Turizm 4.0 ve dijitalleşme ile turizmin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Geleceğin çalışma biçimi turizmciler için de uzaktan çalışma modelidir. Ayrıca turizmde İzmir’in imajının da yeniden tanımlanması gerekmekte.”

“İSTANBUL’UN ALTERNATİFİ İZMİR”
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ise, İzmir geçmişte geride olduğunu düşündüğü bir yarışta bugün önemli bir avantaj sağladığını açıkladı. Bağlıkaya, “İzmir bugünün ve geleceğin turizmini yani yeni nesil turizmi en doğru kurabilecek kenttir. Yakın dönem için İstanbul’un turizmdeki alternatifi İzmir’dir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.