Türk Sinemasının Güldüren Yüzü Zeki Alasya Vefatının 4. Yılında Anılıyor - Yerelin SesiYerelin Sesi

6 Aralık 2021 - 14:48

Türk Sinemasının Güldüren Yüzü Zeki Alasya Vefatının 4. Yılında Anılıyor

Türk Sinemasının Güldüren Yüzü Zeki Alasya Vefatının 4. Yılında Anılıyor
Son Güncelleme :

08 Mayıs 2019 - 10:58

557 views
reklam

Gülen ve güldüren yüz; Zeki Alasya’nın vefatı üzerinden 4 yıl geçti. Komedi filmleriyle öne çıkmış olan Alasya; film, dizi, tiyatro gibi birçok yapımda yer almıştır. 2015 yılında kaybettiğimiz usta oyuncunun hayatı ise şu şekilde…

Kıbrıs’tan göç eden bir ailenin çocuğu olarak 18 Nisan 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Beyazıt İlkokulu’nun ardından Robert Koleji’ni bitiren Alasya’nın sahneye attığı ilk adım 1959 yılında Milli Talebe Birliği Tiyatrosu’yla olmuştur. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.

Zeki ile Metin’in ortaya çıkışı…

Metin Akpınar’la tanışması ile Türk sinemasının unutulmaz ikon rolü Zeki ile Metin doğdu. Zeki Alasya dostluklarını, “İlk günlerde çok farklı, vazgeçilmez bir arkadaşlık değildi. Aynı frekansta düşünen iki kişi, aynı kuşağın oyuncuları bir şey paylaşıyordu. Bu giderek samimiyete döndü. 1963’te ben bir büyük usta Yıldırım Önal’ın Arena Tiyatrosu’nda, Metin başka bir büyük usta Ulvi Uraz’ın tiyatrosunda profesyonel oldu. Bir yıl sonra Arena Tiyatrosu kapandı. Metin’in de pompalamasıyla Ulvi Uraz beni çağırdı. Büyük usta Haldun Taner, ‘Bir kabare tiyatrosu yapmak istiyorum var mısınız?’ deyince Metin’le ‘Varız’ dedik. 1967’de Devekuşu Kabare başladı. Birlikte yola çıktığımız Haldun Taner ve Ahmet Gülhan 1977’de ayrılınca, biz de 1981’e kadar Zeki-Metin olarak devam ettik. 20 yıl Türkiye’de bütün rekorları kırdık. Birkaç kuşak çok etkilendi bizden. Doğru bildiklerimizi söylemeye gayret ettik. Tiyatronun yanı sıra halka ulaşmak için televizyonda gözüktük, filmler yaptık.” sözleriyle anlatmıştı.

Zeki Alasya, Metin Akpınar ile 1973’te Yeşilçam’a adım attı. Sinemaseverlerinin gönlünde önemli bir yer edinen “Zeki – Metin” ikilisi, “Salak Milyoner”, “Köyden İndim Şehire”, “Güler misin Ağlar mısın”, “Nereye Bakıyor Bu Adamlar”, “Hasip ile Nasip”, “Aslan Bacanak”, “Sivri Akıllılar”, “Cafer’in Çilesi”, “Petrol Kralları”, “Doktor”, “Köşe Kapmaca”, “Vay Başımıza Gelenler” ve “Elveda Dostum” adlı filmlerde rol aldı.

Tiyatrodan turizm rehberliği, yönetmenlikten siyasete ve dekoratörlüğe kadar birçok işte çalışan sanatçı, yaz tatillerinde yaptığı terzi çıraklığıyla, birinci sınıf erkek terzisi kadar iyi dikiş dikmeyi öğrenirken, kimi oyunların kostümlerini kendisi dikti.

8 Mayıs 2015 tarihinde kaybettiğimiz Zeki Alasya’nın ardından Metin Akpınar’ın: “Zeki benim yarımdı. Canım gitti.” sözleri birçoğumuzun duygularına tercüman oldu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.