Yerelin Sesi

Turizme ‘Corona’ Baltası

Turizme ‘Corona’ Baltası
11 Mart 2020 - 22:00

Turizme ‘Corona’ baltası

 

Haber: Murat ERVİN

Geçtiğimiz yıllarda İzmir’i tur programlarından çıkaran kruvaziyer gemilerinin ardından yaşanan turist sayısı düşünce şimdi de Corona Virüsü eklendi. Avrupalı turistlerin uzun süredir İzmir’i ve Türkiye’yi tercih etmediğini söyleyen İzmir Rehberleri Odası (İZRO) Üyesi Mehmet Gülümser, “Tek tesellimiz Uzakdoğulu turistlerdi ama Corona virüsü onu da baltaladı” dedi.

Dünya çapında hızla ilerleyen Corona virüsü, turizmi de olumsuz etkiliyor. Kruvaziyer turizminde kan kaybeden İzmir, umut bağladığı Uzakdoğulu turistleri de virüs nedeniyle kaybetti.

“ÖNCE AVRUPALI AYAĞINI ÇEKTİ”
İZRO üyesi profesyonel rehber Mehmet Gülümser, “Yıllardır Avrupalı turistleri ülkemizde gezdiriyorduk. Kış turizminde 2014 yılına kadar Avrupalı turist ön plandaydı. Ama Avrupa Birliği ile Türkiye’nin arası açılınca döviz getiren kaliteli turist de kış turlarından ayağını çekti” diye konuştu.

“BİR AYDIR EVDE OTURUYORUZ”
Bu süreçte turizminin gelişmesi adına Uzakdoğu ülkelerine ağırlık verildiğini aktaran Gülümser şöyle konuştu: “Açıkçası Avrupalı turist kadar döviz kazandırmasa da esnafın, otellerin iş yapmasına neden oluyordu. Gerçi tarih ve kültüre fazla ilgileri yoktu. Çinliler için Kapadokya balon turları son derece revaçtaydı. Bu virüs nedeniyle haftada 22 sefer yapan Türk Hava Yolları’nın İran ve Çin seferleri artık yapılmaz oldu. Yaklaşık 1 aydır turist olmadığı için evimizde oturuyoruz.”

 

Haber : Murat ERVİN

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi