Yerelin Sesi

Tunç Soyer Kültürpark’ın Geleceğini İzmirlilerle Konuştu

Tunç Soyer Kültürpark’ın Geleceğini İzmirlilerle Konuştu
18 Haziran 2019 - 9:40

YerelinSesi/ÖzelHaber – Mehmet Kocabıyık

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçimlerden önce verdiği, karar alma süreçlerine İzmirlilerin katılımı sözünü yerine getirmek üzere ilk adımı attı. Katılımcı belediyeciliği ‘Kültürpark Arama Konferansı’ ile başlatan Tunç Soyer devamının geleceğine dair söz verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Kültürpark Platformu’nun birlikte düzenlediği ilk ‘Arama Konferansı’ İzmir Sanat’ta düzenlendi. Kültürpark Arama Konferansı adıyla düzenlenen etkinlikte; dernekler, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve halktan birçok katılımcı görüşlerini iletti. Arama Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: “Kültürpark’ın şimdiki durumu ve geleceğine yön vermek için hep birlikte karar vereceğiz. Söz almak isteyen herkese söz vermek istiyorum. Buraya gelen herkes konuyla ilgili hassasiyet taşıyor ve herkesin mutlaka söyleyecek sözü var. Bu sebeple konuyu açıklama zorunluğu hissetmeden mümkün olduğu kadar öz iletirsek tüm katılımcıları dinleme şansımız olur.” diyerek konferansı başlattı.

Engelsiz İzmir

Engelsiz İzmir Kongresinde yürütme kurulunda bulunan Metin Çınar: “Engellilerimiz için spor yapma alanı eksikliğimiz var. Aynı zamanda engellilerin sosyal faaliyetlerini yürütebileceği bir alana ihtiyacımız var. Bu nedenle fuarımızda bulunan hollerden bir tanesini bunun için düzenlemeyi öneriyorum.” dedi.

‘1 metreküp beton 1 metreküp toprak’

Konferansta söz alan ve talebiyle tüm salondan alkış alan Avukat Yusuf Akın: “Sizi Seferihisar Belediye Başkanlığı’ndan beri takip ediyorum. Doğaya, doğayla iç içe olmanıza ve doğayı korumak için yaptığınız tüm çalışmalara teşekkür ediyorum. Benim tek isteğim fuara 1 metreküp beton atılacaksa bir metreküp çıkarılsın. Dışardan getirilen her taş her beton doğal yapıyı bozacaktır. Bu nedenle sizden buna dikkat etmenizi rica ediyorum.” şeklinde konuştu.

Fuarın duvarlarının yıkılması

Fuarın duvarlarını yıkmayı düşünüyor musunuz şeklinde gelen soruya Tunç Soyer: “Bu biraz eskide kaldı, bununla ilgili beyanlarım olmuştu. Ama bu arama toplantısını bu sebeple yapıyoruz. Bizim bildiklerimizin eksikleri yanlışları olabilir buradan ortak akıl çıkacak ondan sonra benim kişisel düşüncemin bir kıymeti yok.”  dedi.

Bu konuyla ilgili söz alan bir başka katılımcı ise diğer ülkelerden verdiği örneklerle duvarların yıkılarak bu alanı insanların işe giderken kullanmalarının çok daha rahatlatıcı olacağını belirtti. Ancak salonun tamamı duvarların yıkılması konusuna tepki gösterdi.

Fuarın güvenlik sorununa ve geceleri otel gibi kullanılmasına değinilen konferansta Kültürpark’ın tarihsel, kültürel ve ekolojik değerleriyle korunması değil büyütülerek korunması, Basmane çukurunun Behçet Uz zamanında olduğu gibi Kültürpark’a katılması ve Suriyelilerle ilgili düzenleme yapılması konuları vurgu yapılan durumlar arasındaydı.

Katılımcılar arasında bulunan 12 yaşındaki Ekin Mutlu söz alarak: “Ben Kültürpark’a motorlu taşıt girmesini istemiyorum.” diyerek tüm salondan alkış aldı.  

‘Kütüphane kazandırılmalı’

Dr Behçet Uz’un 52 yıl önce Kültürpark’ı korumak için kurduğu derneğin başkanı ve Kültürpark Platformu üyesi Sancar Maruflu; Kültürpark’ın büyük bir özenle Behçet Uz ve Halikarnas Balıkçısı(Cevat Şakir Kabaağaçlı)’nın ortak eseri olduğuna değindi.

Sancar Maruflu: “İdari bina değerlendirilmeli eskiden bu binanın en üst katında İzmir’de başka hiçbir yerde olmayan muhteşem bir kütüphane vardı. Buraya çok güzel bir kütüphane kazandırmalıyız. O binada bir de Atatürk’ün gülen yüzlü bir anıtı vardı o büst şu an kayıp.” diyerek o anıtın bulunmasını talep etti. Sanat sokağı yapılmalı vurgusu yapan Maruflu: “Buraya İzmir’e değer veren emek vermiş sanatçıların anılacağı bir sanat sokağı yapalım. Fuarda Zeki Müren, Tanju Okan, Attila İlhan gibi birçok yitirdiğimiz sanatçının hiçbir şeyi yok. Yaşayanlar için de bir şeyler yapmalıyız, bir sanat sokağı yapmalıyız.” şeklinde konuştu.

‘Behçet Uz’un istediği gibi bir halk okulu yapalım’

Sancar Maruflu: “Kültürpark’ı Dr. Behçet Uz’un istediği gibi bir halk okulu yapacaksak; orada dinlenme köşeleri, müzik köşeleri, amatör müzik gruplarının müzik yapabilecekleri alanlar olmalı. Çay bahçeleri de olsun ama nargile olmasın eskiden olduğu gibi semaverlerde çay içelim burayı hep birlikte bir halk okuluna çevirelim.” diyerek sözlerine son verdi.

Tunç Soyer’e teşekkür

Kültürpark Arama Konferansı’nda söz alan tüm katılımcılar kendilerine bu fırsatı veren ve kamuyla ilgili tüm konularda katılımcı belediyeciliği başlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkürlerini iletti.

‘Önemli olan ortak akıl, kişisel düşüncemin önemi yok’

Konferansın sonunda katılımcılara hitap eden Tunç Soyer: “Behçet Uz’un vasiyetini yerine getireceğimize söz veriyorum. Kültürpark ve kültürünü geri vereceğiz bunun formülü ne olacak bunu beraber değerlendireceğiz. Çok güzel öneriler var bunların her birini mutlaka değerlendireceğiz. Nihai adımı atmadan önce tekrar bir araya geleceğiz. Bildiklerimizin perçinlendiği aklımıza gelmeyen şeylerin konuşulduğu bir konferans oldu.” diyerek kendisinin bu durumdan çok memnun olduğunu dile getirdi.

Kültürpark Arama Konferansı’nın amacının ortak akıl olduğuna vurgu yapan Soyer: “Bizim bildiklerimizin eksikleri yanlışları olabilir buradan ortak akıl çıkacak ondan sonra benim kişisel düşüncemin bir kıymeti yok.”  diyerek halkı ilgilendiren tüm konuların kararını ortak akılla vereceklerine vurgu yaptı.

Arama konferansının ilkinin düzenlendiği İzmir Sanat’ta bu ve bunun gibi konferanslar İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, bundan sonra da tarım, turizm, doğa ve iklim değişikliği gibi farklı konuları gündeme alarak devam edecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi