Torbalı Perşembe Pazarında Yok Yok - Yerelin SesiYerelin Sesi

6 Aralık 2021 - 15:25

Torbalı Perşembe Pazarında Yok Yok

Torbalı Perşembe Pazarında Yok Yok
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2019 - 11:05

2.260 views
reklam

YerelinSesi/Mehmet Kocabıyık

Torbalı Perşembe Pazarında halk ve esnaf geçtiğimiz haftalara göre memnun. Ürünlerin bollaşması ve Torbalı’da yerel üreticinin çokluğu Perşembe pazarını İzmir’in en ucuz pazarlarından biri yapıyor. Buna rağmen esnaf ve halk ekonominin kötü olduğundan şikayet etti.

Pazarının bölümlerinden biri olan ‘köylü pazarı’ Torbalı’nın dört bir köyünden yerel üretici tezgahları sunuyor. Organik pazarın ürünleri ise genel fiyatların ve Torbalı pazar fiyatlarının altında bir ücretle tüketicilerle buluşuyor.

Torbalı köylü pazarında işgaliye parası yok

Torbalı yerel üreticileri, Ziraat Odası ve Tarım İlçe Müdürlüğüne üye olmaları sebebiyle işgaliye parası ödemiyorlar. Bu durum ürün fiyatlarına olumlu etki yapıyor.

Köylü pazarında tezgahı olan Emine-Hüseyin Çetinkaya çifti: “Burada her şey kendi tarlamızın ürünü, bize Torbalı Belediye’si, Ziraat Odası ve Tarım İlçe Müdürlüğü yardımcı oluyor. Bu sayede biz de diğer pazarlara oranla ürünlerimizi çok ucuza satabiliyoruz. Hem biz memnunuz hem de alıcıların yüzü gülüyor. Hiç kimse kiloyla bir şeyler alamayacak hale geldi, şimdiye kadar bizim köylü pazarımız bu konuda tüketiciye çok faydalı oldu. Sadece Torbalı’da yaşayanlar değil çevre ilçelerden bile müşterilerimiz geliyor.” şeklinde konuştular.

Önceki aylara göre pazarda daha fazla hareketlilik olduğunu belirten çift, ülkemizdeki herkesin duyarlı davranmasıyla birçok şeyin önüne geçilebileceğini belirtti.

Tarlam boş kalmasın diye ekiyorum

Tezgahında biber, domates ve salatalık satan Mehmet Çelik: “Ekonomik durumumuz çok kötü ve üstümüzdeki yük fazla neye elimizi atsak yarım kalıyoruz. Tarlamız var işlemesek; başka gelirimiz yok, işliyoruz; bu kez de gübre, mazot, ilaçlama gibi yapılması zorunlu olan yüklerin altından kalkamıyoruz. Bu konuda tarım politikalarının bir an önce gözden geçirilmesi, düzeltilmesi gerekiyor.” dedi.

Her şeyi ithal edeceksek söylesinler bırakalım

Mehmet Çelik: “Zaten her şeyi ithal eder duruma geldik. Ülkemizin tarım politikası kendi çiftçisini ayağa kaldırmak yerine başka ülkelerden almak olacaksa bunu çıkıp açıkça söylesinler, biz de hayatımıza ona göre devam edelim. Bizim gibi yıllardır üreticilik yapan insanların başka çareleri de yok ama derlerse ki bundan sonra her şey ithal olacak ben de ona göre hayatımı idame ettirebileceğim başka şeylere yöneleyim.”  diyerek tarım politikalarının düzeltilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Anadolu tohumlarının kıymetini daha iyi anlamaya başladığımız bu yıllarda Mehmet Çelik’in sözleri tüm Türkiye’nin dikkat etmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Pazar esnaflarından Huriye Duymaz ise; “Ekonominin bu kadar kötü olduğu bir zamanda satışlarımız idare ediyor. Benim belediyeden bir isteğim var bizim pazaryerimiz ile diğer pazaryeri ayrı, bize de gölgelik yapsınlar.” diyerek çağrı yaptı.

Organik ürünlerle kurulan ‘köylü pazarına’ Tepeköy İzban alt geçidini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Pazarla ilgili açıklamalarda bulunan Torbalı Belediyesi yetkilileri, “Perşembe günü kurulan semt pazarımız bölgenin en büyük pazarı konumunda. 7 sokak, kapalı Pazar yeri, giyim, köylü pazarı ve bit pazarı alanı olmak üzere geniş bir alanda kurulu. Günde ortalama 50 bin kişi bu pazardan alışverişini yapıyor” ifadelerine yer verdi. Yetkililer ilçe dışından taleplerin özellikle sebze ve meyve alışverişi için olduğunu hatırlatarak, “Kış döneminde, tarladan pazara taze bir şekilde getirilen pırasa, kereviz, lahana, brokoli, karnabahar gibi sebzeler büyük beğeni topluyor. Ürünlerin hem taze olması hem de üreticiden direkt satışa ucuz bir şekilde sunulması da ilgiyi arttıran önemli sebeplerden bir tanesi. Köylü vatandaşlar tarafından kurulan Köylü Pazarı da, organik ürün almak için gelenlere hitap ediyor. Bu pazarda köylü üreticiler tarafından yetiştirilen ürünler satışa sunuluyor” ifadelerine yer verdi.

Torbalı’nın tarihi niteliğe sahip Perşembe Pazarı, bütün Ege Bölgesi’nde tanınırlığa sahip. Yüzlerce tezgahın açıldığı Pazar sabahın ilk ışıklarıyla birlikte büyük bir yoğunluğa sahne oluyor. Akşam saatlerine kadar pazarda devam eden alışveriş hareketliliği, hem pazarcı esnafını, hem de tüketicileri memnun ediyor. Adeta pazar turizminin yaşandığı ilçede her Perşembe günü binlerce kişi çevre il ve ilçelerden geliyor. Kimisi kendi arabasıyla kimisi ise İZBAN veya banliyö tren hattıyla Torbalı’nın yolunu tutuyor. Haftalık Pazar alışverişlerini Torbalı’dan yapmayı tercih edenler Torbalı’ya akın ederken, esnaf da bu Pazar turizminden ciddi kazançlar elde ediyor.

Perşembe Pazarı büyüklüğü ve ürün çeşitliliğiyle bölgenin en büyük pazarlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı ürünlerin farklı çeşitlerine, başka yerde bulmakta zorlanacağınız ürünlere ve deniz ürünlerine kolaylıkla erişebilirsiniz. Pazarın bir diğer ayağı olan belediye binası arkası kapalı otoparktaki pazaryerinde de İzmir bölgesinin pazarlarına kıyasla daha ucuza satılan ürünler yer alıyor.

EN ÇOK KAZANANLAR

 • ACSEL22.66 10.00%
 • ISATR342.861.20 10.00%
 • PKENT4.926.00 10.00%
 • RAYSG14.96 10.00%
 • IHAAS7.38 9.99%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • DOBUR154.80 -10.00%
 • RALYH14.03 -9.95%
 • EDATA13.56 -9.90%
 • MIATK32.44 -7.84%
 • KTSKR33.16 -7.17%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN11.86 1.72%
 • THYAO18.59 0.32%
 • PETKM8.46 3.17%
 • YKBNK3.52 2.33%
 • SISE13.17 -0.60%

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.916.32 % 0,31
DOLAR 13.7757 % 0,53
EURO 15.5661 % 0,26
BITCOIN 48.614.42 % -1,25
ÇEYREK ALTIN 1.289.57 % 0,28
GRAM ALTIN 787.44 % 0,62