Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

Torba’dan 10 Maddelik Destek Çıktı

Torba’dan 10 Maddelik Destek Çıktı
562 views
25 Mart 2020 - 10:36

Torba’dan 10 maddelik destek çıktı

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından dün gece Koronavirüs’e karşı sektörler ile vatandaşlara çeşitli desteklerden 10 maddelik Torba Yasa meclisten geçti. Destekler kapsamında çek ve sicil affından davaların ertelenmesi kadar çeşitli hükümler yer alıyor. İşte madde madde Torba Yasa’nın getirdiği destekler:

1- Kısa çalışma ödeneği: Yeni düzenleme sayesinde kısa çalışma ödeneğinden daha fazla kişi yararlanacak. Ödenekten yararlanmak için son 3 yıl içinde aranan 120 gün sözleşme süresi 60 güne, en az 600 gün prim ödeme şartı ise 450 güne indirildi.

2- Çek ve sicil affı. Düzenlemedeki en önemli başlıklardan biri de çek ve sicil affı: 24 Mart 2020 tarihine kadar karşılıksız çekten mahkum olanlar, karşılıksız çek bedelinin onda birini öderlerse cezaları durdurulacak. Kalan bedeli 2’şer ay arayla 12 taksitte öderlerse tamamen cezaları silinecek.

3- Kredi borcu yüzünden takibe düşenler: Kredi kartı ve kredi borçlarını yıl sonuna kadar yeniden yapılandıranlara sicil affı getirilecek. Bankaların kara listelerinden çıkarılacak bu kişilerin, kredi kullanmaları kolaylaşacak.

4- Davalar ertelendi: Düzenlemeye, davaların ertelenmesi sebebiyle hak kayıplarını önlemek için de bir madde eklendi. Davaların ertelenmesi sebebiyle yargısal süreçlerle ilgili herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için süreler durduruldu. Tehlike bertaraf edildikten sonra süreler kaldığı yerden devam edecek.

5- Yeni düzenlemeyle, duruşmalar ertelenecek ve süreleri geriye dönük olarak durdurulacak.

6- En düşük emekli maaşı bin 500’e çıkarıldı.

7- Konaklama vergisi Kasım 2020’ye kadar ertelendi.

8- Asgari ücret teşviği 2020’de devam edecek.

9- Yasa ile internetten silah satışı da yasaklandı. Silahların reklam ve satışına ağır para cezaları verilecek.

10- Arama kurtarma faaliyetlerinin hızlandırılması için acil durumlarda afetzedelerin konum ve telefon bilgileri ilgili kurumlarla paylaşılabilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.