Toplu Ulaşımda Türkiye Geneli İçin Tek Kart Uygulaması Geliyor - Yerelin SesiYerelin Sesi

6 Aralık 2021 - 06:16

Toplu Ulaşımda Türkiye Geneli İçin Tek Kart Uygulaması Geliyor

Toplu Ulaşımda Türkiye Geneli İçin Tek Kart Uygulaması Geliyor
Son Güncelleme :

10 Ekim 2021 - 20:10

14 views
reklam

Toplu Ulaşımda Türkiye Geneli İçin Tek Kart Uygulaması Geliyor

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, farklı şehirlerin kendi içerisinde kullandığı toplu ulaşım kartlarını tek bir karta dönüştürmek için çalıştıklarını duyurdu.

Hakan Gülten, “Türkiye Kart, farklı şehirlerin kendi içerisinde kullandığı toplu ulaşım kartlarının tek bir ulaşım kartı haline dönüşmesini sağlayacak” dedi.

Birçok belediye ile toplu ulaşımın Türkiye Kart ile yapılması konusunda anlaştıklarını belirten Gülten, “Örneğin, İstanbul’da almış olduğunuz bir kartla Konya’daki toplu ulaşım araçlarına binebileceksiniz” ifadelerini kullandı.

Hakan Gülten, şunları söyledi:

“Türkiye Kart uygulamamız da bir önceki şuralarda çokça tartışılmış ve kararları alınmış bir uygulamamız. Türkiye Kart, farklı şehirlerin kendi içerisinde kullandığı toplu ulaşım kartlarının tek bir ulaşım kartı haline dönüşmesini sağlayacak. Örneğin, İstanbul’da almış olduğunuz bir kartla Konya’daki toplu ulaşım araçlarına binebileceksiniz eğer Türkiye Kart özellikleri varsa… Türkiye’deki tüm belediyelerimize toplu ulaşım kartlarının Türkiye Kart özelliği kazanmasını teşvik amacıyla Bakanlığımız bu özelliği duyurdu. Tüm belediyelere ‘toplu ulaşım sistemlerini Türkiye Kart’ın tarif ettiği şema ve teknoloji ile revize edin, bütün kartlar birbirleriyle geçsin’ diye davet yazısını gönderdi. Bu anlamda destek bekliyoruz. Birçok belediye ile de anlaşmamızı yaptık ve teknik entegrasyonumuzu tamamlamış durumdayız. Konya’da bu işlemlere başladık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yapmış olduğu tüm toplu ulaşım kanallarında Türkiye Kart uygulamasının geçmesini istiyoruz. Türkiye Kart, kart yığınına ve milyonlarca lira masrafın önüne geçecek. Dünyada örnek bir teknoloji.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.