Yerelin Sesi

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri

TKP’DEN İZBAN GREVİNİN 12. GÜNÜNDE SERT AÇIKLAMA

TKP’DEN İZBAN GREVİNİN 12. GÜNÜNDE SERT AÇIKLAMA
342 views
21 Aralık 2018 - 14:03

Türkiye Komünist Partisi (TKP) İzmir İl Örgütü, İZBAN grevinin 12’inci gününde bir açıklama daha yayımladı.

Açıklama şöyle:

İZBAN’da Grev Devam Ediyor

PATRON SEVİCİLERİNİN SUSMA ZAMANI

İZBAN işçileri 10 Aralık’tan bu yana grevdeler. Emekleri, hakları, çocuklarının gelecekleri için mücadele ediyorlar.

İşçiler haklı mücadelelerini sürdürürken, İZBAN yönetimi ise yalan kampanyalarına devam ediyor. İşçilerin taleplerine dair fahiş ve yalan rakamlar açıklanıyor.

Bu açıklamalardan birisi esnasında, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hızını alamadı ve yumurtlayıverdi: “Ekonomi küçülürken herkes ceremesini çeker.”

Şimdi Aziz Kocaoğlu’na soruyoruz:

Ekonomi küçülürken neden siz patronlar ceremesini çekmiyorsunuz?

Ekonomi küçülürken neden siz patronların kar oranları azalmıyor?

Patronların karları azalmıyor çünkü Kocaoğlu gibi belediyeciler, kentimizin her santimetrekaresini patronlara açıyor. Kentin tarihi ve doğal güzellikleri patronlara peşkeş çekiliyor, her şey rantın parçası haline getiriliyor.

Tüm bunları yaptıktan sonra da, utanmadan, İZBAN işçilerinin İzmir halkını mağdur ettiğini söylüyorlar. İzmir halkını esas mağdur eden, İzban yönetimidir. AKP’nin ve CHP’nin ortak olduğu bu yönetim, işçisinin hakkını vermeyerek halkı mağdur etmiştir. Ekonomik krizi bahane eden yönetim, işçilere 1 yıl için verilecek toplam rakamı, grevi kırmak için 11 günde harcamıştır. Artı Para Sistemi ile bir soygun sistemi oturtmuş, emekçilerin yol harcamalarını 2-3 katına çıkararak İzmir halkını mağdur etmiştir.

İZBAN yönetimi bunlarla da kalmamakta, İzmir halkını büyük bir tehlikeye atmaktadır. Grevi kırmak için 7 emekli makinist göreve getirilmiş ve Çiğli-Adnan Menderes Havalimanı arasına seferler konmuştur. Normal zamanda 342 İZBAN işçisinin çalışmasıyla işleyen sistem, sabah 06:00’dan gece 22:00’ye kadar çalışan 7 grev kırıcı makinist ve yetersiz sayıda yardımcı personel ile işletilmektedir. Uzun saatler boyunca çalışan makinistlerin, görevlerini sağlıklı bir biçimde yürütmesi mümkün değildir. Ek olarak, tüm bakım personeli grevde olduğu için, tren bakımları yeterince gerçekleştirilememektedir. İzmir halkı, uzun mesailer yapan yorgun makinistlerin kullandığı ve bakımları yeterince yapılmayan trenlerle her türlü kazaya davet çıkaracak şekilde seyahat etmektedir. Yaşanacak olası bir felaketin sorumlusu İZBAN yönetimidir.

Dostlar,

Bu düzene mahkûm değiliz.

Grevdeki İZBAN işçilerine omuz vermeli, hem halkın ücretsiz ulaşım hakkına sahip olacağı, hem de İzban işçisinin emeğinin karşılığını alacağı bir düzen için mücadeleye katılmalıyız.

Türkiye Komünist Partisi İzmir İl Örgütü

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.