Yerelin Sesi

Tire’de çekirgeler, Akarca Ovası’nı istila etti

Tire’de çekirgeler, Akarca Ovası’nı istila etti
531 views
03 Mayıs 2020 - 6:22

Tire’de çekirgeler, Akarca Ovası’nı istila etti

 

İzmir’in Tire ilçesindeki Akarca Ovası’nı istila eden çekirgeler, tüm mahsulleri yiyerek yok etmeye başladı. Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, önlemlerin hafta başından itibaren alınacağını, en geç salı günü bölgede ilaçlama çalışmalarının başlayacağını aktardı.

Öte yandan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Tire ilçemizde görülen, habere bahis çekirge, yeşil çekirgedir. Zararlı komşu ülkelerde görülen Çöl Çekirgesinden farklı bir türdür” denildi.

TARLALARI TALAN ETTİLER
Akarca Ovası’nda görülen binlerce çekirgenin, havaların ısınmasıyla ortaya çıktığı belirtilirken, bölge tarımına ciddi oranda zarar vermeye başladığı açıklandı. Biber, domates, kavun gibi şu an toprakta olan tüm mahsulleri yiyerek talan eden çekirgeler, bölge çiftçisini de kaygılandırmaya başladı.

MİLYONLARCASI OVAYA İNDİ
Barış Gül isimli çiftçi, çekirgelerin havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıktığını, yüksek tepelere yuvalanıp milyonlarcasının ovaya inerek ürünleri talan ettiğini söyledi. Bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar çekirgeler için acil önlem alınmasını beklediklerini ifade etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.