Yerelin Sesi

Tepecikliler, O Merkezi İstemiyor

Tepecikliler, O Merkezi İstemiyor
4.387 views
24 Temmuz 2020 - 10:49

Tepecikliler, O Merkezi İstemiyor

Tarihi Kemer İstasyonu’nun uyuşturucu bağımlıları tedavi merkezi olması, Tepecik semtinde yaşayan vatandaşları endişelendirdi. Yaklaşık 7 bin üyesi bulunan Tepecikliler Grubu kurucusu ve yöneticisi Atalay Dönmez, “İsmi olumsuzluklarla anılan semtteki tarihi merkezin Uyuşturucu Bağımlılığı Tedavi Merkezi olması bu bölgeyi daha da itici ve korkulur hale getirecektir. Bu yapıyı, eğitim ve kültür merkezi olarak görmeyi arzu ederiz” dedi.

Türkiye’nin ilk demiryolu hattı olan İzmir-Aydın güzergahında bulunan ilk tren Kemer, bu özelliğiyle tarihi bir öneme sahip. TCDD Genel Müdürlüğü tarafından Konak Belediyesi’ne devredilen Kemer İstasyonu’nun durumuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Abdül Batur, buranın uyuşturucu ile mücadele ve rehabilitasyon merkezi yapılacağını açıklamıştı. Açıklamaların ardından gözler Tepecik’te yaşanan vatandaşlara çevrildi. Yapılmak istenen merkezin bölgeye etkisini değerlendiren Tepecikliler Grubu kurucusu ve yöneticisi Atalay Dönmez, bu kararır kendilerini üzdüğünü kaydetti.

DAHA İTİCİ VE KORKULUR HALE GELİR”

Tepecik’in isminin zaten olumsuzluklarla anıldığını açıklayan Dönmez, “Bu semte uyuşturucu Bağımlılığı tedavi Merkezi açılması, İzmir’in bu bölgesini daha da itici ve korkulur hale getirecektir. Bu tip rehabilitasyon merkezlerinin şehrin göbeğinde ve uyuşturucu sirkülasyonunun yoğun olduğu bir yerde açılması, buradaki uyuşturucu sorununu sonlandırmaktan ziyade, ticaretini ve kullanımını alevlendireceği kaçınılmaz bir gerçektir” dedi.

KÜLTÜR MERKEZİ YAPILABİLİR”

Uyuşturucu sorunu yaşayan insanların şehrin dışında Torbalı, Kemalpaşa gibi metropolden uzak, sessiz ve sakin ortamlarda daha iyi hizmet verilebileceğini aktaran Atalay Dönmez, “Biz Tepecikliler olarak tarihi Kemer istasyonunu, uyuşturucu ile ilgili bir rehabilitasyon merkezinden ziyade, eğitim ve Kültür Merkezi şeklinde hizmet veren bir yer olarak görmeyi arzu ederiz” diye konuştu.

“EĞİTİMLER DE VERİLEBİLİR”

Burası tarihi önemi nedeniyle hem aslına bağlı kalacak bir şekilde korunabileceğini kaydeden Atalay, “Burada bölge halkının ekonomisini kalkındıracak bir eğitim merkezi ile konferansların, seminerlerin verileceği, sergilerin ve çeşitli gösterilerin gerçekleşeceği bir kültür merkezi olabilir” ifadelerini kullandı.

“GENELEV UTANCI VARKEN…”
Grup üyesi 7 binin üzerinde Tepecikli’nin biraraya gelip seminer veya konferans düzenleyebileceği salon eksikliğinin yaşandığını da açıklayan Atalay, şunları söyledi: “Şehrin merkezi konumundaki tarihi bir semtte yaşayan bizler, genelev gibi bir utancı yıllardır taşırken, bir de uyuşturucu bağımlıları tedavi merkezinin buraya katacağı olumsuzlukları içimize sindiremeyiz. Semtimizin bağlı bulunduğu Konak ilçemizin deneyimli ve spora, sanata, kültüre önem veren değerli başkanı Sayın Abdül Batur’un bu konuyu çok iyi analiz edip, biz bölge insanlarının sesine kulak vereceğine inancım sonsuzdur.”

1860’DA YAPILDI
İzmir-Aydın demiryolu hattı Anadolu’da ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti topraklarında gerçekleştirilmiş ilk demiryolu hattıdır. Hat, o zamana kadar Osmanlının görmediği ölçüde büyük yatırımı ve çağının en modern teknolojisini temsil ederken, İzmir’i Batı Anadolu’ya bağlamakla kalmıyor, ihraç edilen tarımsal ürünlerin değerini ve üretimini de artırıyordu. Ege ekonomisi için milat niteliği taşıyan İzmir-Aydın demiryolunda ilk tren 28 Aralık 1860 da çalışmaya başladı; hat daha sonra Denizli ve Eğirdire kadar uzatıldı. Kemer tren istasyonu Türkiye’nin ilk tren istasyonudur. İzmir-Aydın demiryolu inşaatına 1856 yılında başlandığına göre ve bina haliyle bir ara durak olarak Alsancak’tan daha mütevazi ölçülerde ve küçük olduğu için Alsancak garından daha önce tamamlanmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.