Yerelin Sesi

TARKEM’in Oteli, Karantinaya Alındı

TARKEM’in Oteli, Karantinaya Alındı
04 Mayıs 2020 - 8:48

TARKEM’in Oteli, Karantinaya Alındı

 

Haber: Mustafa OĞUZ

Geçtiğimiz hafta Basmane Oteller Sokağı yakınındaki bir otelin koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına alınmasının ardından şimdi de, TARKEM tarafından özgün yapısı ve fonksiyonu korunarak restore edilecek olan Tevfik Paşa Oteli, karantinaya alındı.

Anafartalar Caddesi üzerinde, Basmane bölgesinin önemli değerlerinden Dönertaş Sebili’ne komşu olan Tevfik Paşa Oteli, TARKEM projeleri arasında yer alıyor. Hatuniye Meydanı’na cepheli olan tarihi yapının, özgün yapısı ve fonksiyonu korunarak restore edilerek konuklarını ağırlamaya devam etmesi planlanırken, otelin koronavirüs nedeniyle karantinaya alındığı öğrenildi.

ŞERİT ÇEKİLDİ, ÇIKIŞ YASAKLANDI
Otelin giriş kapısına polis tarafından şerit çekilirken, çoğunluğu göçmen olan müşterilerin de dışarı çıkması yasaklandı. Geçtiğimiz günlerde, yine aynı bölgede bir otelde korona virüs testleri pozitif çıkan müşteriler, tedavi için hastaneye kaldırılmış, söz konusu otel de karantina altına alınmıştı. Yüzlerce otelin bulunduğu bölgede belediye ekipler otellerde ilaçlama çalışmalarına devam ederken sağlık ekipleri de taramalarını sürdürüyor.

 

 

KONAK OLARAK İNŞA EDİLDİ
Karantinaya alınan Tevfik Paşa Oteli, bugün Paşa Konağı ismiyle faaliyetlerini sürdürüyor. 1907-1908 yılları arasında İzmir Belediye Başkanlığı yapmış olan Sükkerizade Abdülkadir Paşa’nın oğlu Tevfik Paşa’nın konağı olan yapı, 20’nci yüzyıl başlarında otel olarak kullanılmaya başlandı. İsmini; Tevfik Paşa’dan alan otel ve altında bulunan kahvehane, Basmane’nin tarihi izlerini halen üzerinde taşımakta.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.