Yerelin Sesi

TARKEM’in Başına Tunç Soyer Getirildi

TARKEM’in Başına Tunç Soyer Getirildi
15 Temmuz 2020 - 14:42

TARKEM’in Başına Tunç Soyer Getirildi

Kısa adı TARKEM olan Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer seçildi. Kemeraltı’ndaki tarihi yapıları restore ederek çarşıyı bir cazibe merkezi haline getirmeli planlayan TARKEM’deki bu değişiklik sonrası tarihi çarşıdaki bürokratik engellerin daha hızlı aşılması planlanıyor.

Başkan Tunç Soyer, TARKEM Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Samim Sivri’den devralırken, “TARKEM, Kemeraltı için çizdiğimiz vizyonda en önemli çözüm ortaklarımızdan biri. Bundan sonraki süreçte de TARKEM ile birlikte Kemeraltı ve çevresi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ OLACAK”

Yeni dönemle beraber TARKEM’in aynı şekilde çalışmaya devam edeceğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ise güçlendirici bir rol oynayacağını vurgulayan Soyer, “Kemeraltı’nı Türkiyenin gözbebeği haline getirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” şeklinde konuştu.

“UNESCO, UZUN-İNCE BİR YOL” 

Başkanılğı Soyer’e devreden Samim Sivri ise, “Tunç Başkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başladığı ilk gün TARKEM dedi. O nedenle mutluyuz. Kemeraltı için UNESCO Dünya Miras Listesi sürecini başlattık. UNESCO uzun ince bir yol. Ama başladık ve bir yere getirdik. Kemeraltı için büyük bir özveriyle çalıştık. Şimdi bu değişim ile TARKEM’in büyüyerek ve güçlenerek yoluna devam edeceğine inanıyorum” dedi.

BENCOYA, YİK ÜYESİ OLDU

TARKEM Yönetim Kurulu üyeliğinden ayrılan Moris Bencoya ise “TARKEM kurulduğundan beri yönetim kurulundayım. Şu anda yeni bir yapılanmaya gidiliyor ve bu yeni yapılanmanın başarılı olacağını düşünüyorum. Ama TARKEM’in maddi ve manevi olarak her zaman arkasındayım” dedi. Bencoya yine oybirliğiyle verilen kararla TARKEM Yüksek İstişare Kurulu Üyesi oldu.

X,Y VE Z KUŞAĞI YÖNETİMDE

Moris Bencoya’dan boşalan Yönetim Kurulu üyeliğine oybirliğiyle Başkan Tunç Soyer getirildi. Toplantıda TARKEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Demirel de görevinden ayrıldı. Tek bir başkan yardımcısı yerine X,Y ve Z kuşağını temsilen üç başkan vekilinin seçilmesine karar verilen toplantıda X kuşağını temsilen Muzaffer Tunçağ, Y kuşağını temsilen Deniz Barçın ve Z kuşağı adına Temel Aycan Şen seçildi.

EN BÜYÜK PAY BÜYÜKŞEHİRİN

Kamu – özel ortaklık modelinin Türkiye’deki en önemli örneklerinden biri olan TARKEM’in ortaklık yapısının yüzde 39’unu kamu, yüzde 61’ini ise özel sektör oluşturuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise yüzde 30’luk payı ile kamu kurumları arasında en büyük paya sahip.

13 TEMMUZ’DA BELİRLENDİ

TARKEM’in 13 Temmuz günü yaptığı toplandığını Soyer’in başkanlığa seçildiğini belirten Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “TARKEM A.Ş’nin yönetim kurulunda bir üyenin istifası neticesinde yönetime İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer dahil olmuş ve alınan kararla oy birliği ile yönetim kurulu başkanı seçilmiştir” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.