Yerelin Sesi

Tarımsal Ürünler ‘Korona’ Dinlemedi

Tarımsal Ürünler ‘Korona’ Dinlemedi
212 views
29 Haziran 2020 - 13:45

Tarımsal Ürünler ‘Korona’ Dinlemedi

 

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen; İzmir’in bitkisel, hayvansal ve su ürünlerinin yanı sıra süs bitkileri, fidan – fide gibi birçok üründe ihracat yaptığını söyleyerek, “2019 yılının ilk 6 ayına baktığımızda bu limandan yaklaşık 202 bin ton tarımsal ürün ihracatı gerçekleşmiş. Bu yılın aynı döneminde ise tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüse rağmen bu rakamı 320 bin tona çıkardık” dedi.

2019 yılının ilk yarısında İzmir’den yaklaşık 128 bin ton bitkisel ürün, 45 bin ton da hayvansal ürün ihracatı yapıldığını söyleyen Özen, “2020 yılının başından bu yana İzmir’de bitkisel ürünler ihracatında 211 bin tonu aşan ihracat rakamına ulaşmış bulunmaktayız. Bu rakamlara bakıldığında yüzde 65 oranında bir artış gerçekleştiğini söyleyebiliriz” dedi

.1.5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT
Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, yaş meyve ve sebze,zeytin ve zeytinyağı, tütün, gibi bitkisel ürün ihracatında 2020 yılı ilk yarısında yaklaşık 1.5 milyar dolarlık döviz getirisi sağladıklarını aktaran İl Müdürü Özen, şunları söyledi:

YÜZDE 50 ARTTI
“İzmir özellikle kuru meyve ve mamullerinde bu yılın ilk altı ayında 43 bin tona ulaşan üretim miktarı ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 oranında artış sağlanmıştır. Tüm bitkisel ürünler ihracat kalemlerimizde yüzde 50’lik bir artış söz konusu. Bir tek süs bitkilerinde bir gerileme var. Bu da tüm dünyada etkili olan Covid-19 süreciyle alakalı. Su Ürünleri ve Hayvancılık Mamullerine baktığımızda ise bir önceki yılın ilk yarısında 44 bin ton olan ihracat rakamımız bu yıl 60 bin tona ulaşmak üzere. Yani yüzde 33,47’lük bir artış söz konusu.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.