Başkan Semih Esen: Tarımı Yerelden Kalkındırmalıyız - Yerelin SesiYerelin Sesi

5 Aralık 2021 - 22:45

Başkan Semih Esen: Tarımı Yerelden Kalkındırmalıyız

Başkan Semih Esen: Tarımı Yerelden Kalkındırmalıyız
Son Güncelleme :

21 Ekim 2021 - 15:33

10 views
reklam

Başkan Semih Esen: Tarımı yerelden kalkındırmalıyız

Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) konuşan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Türkiye’nin tarım sektöründe yeniden söz sahibi olabilmesi için tarımı yerelden kalkındırmaya odaklanması gerektiğini vurguladı.

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) bölgesindeki ürünleri tanıtmak için stant açan Konyaaltı Belediyesi, başta Çandır Fasulyesi olmak üzere nar, Doyran karası isimli patlıcan ve daha birçok yerel tarım ürünü ile fuardaki yerini aldı. Fuarın açılışına katılan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, alandaki stantları gezerek incelemelerde bulundu. YÖREX ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Esen, “YÖREX’in 11 yılda kat ettiği mesafeye şahit oluyoruz. 11 yıl önce kurulmuş hali ile bugün ulaştığı kapasite ve etki alanını gördüğümüzde mutlu oluyoruz. Biz de bugün Konyaaltı Belediyesi olarak elimizden gelen katkıyı sunmak üzere standımız ve bölgesel ürünlerimiz ile buradayız. Ülkece tarımsal anlamda istediğimiz noktaya gelebilmemiz için yerel tarımı kalkındırmamız gerekiyor” diye konuştu.
ÇANDIR FASULYESİ’NE BÜYÜK İLGİ
Konyaaltı Belediyesi’nin destekleri ile birkaç yılda üretim kapasitesi hızla yükselen Çandır Fasulyesi, YÖREX’te büyük ilgi gördü. Konyaaltı Belediyesi, Çandır Fasulyesi ile yaptığı piyazı standında sergilerken, piyaz fuara gelen ziyaretçilere ikram edildi. Her geçen yıl Çandır Fasulyesi üretimini artırarak ektiklerini belirten Esen, yok olmaya yüz tutmuş yerel ürünlerin yaşatılması gerektiğini ifade etti. YÖREX’in üretici ile tüketiciyi aracısız bir araya getirdiğini dile getiren Başkan Esen, sözlerine şöyle devam etti: “Bölgemizdeki nar, Doyran karası dediğimiz patlıcanımız, Çandır Fasulyemiz ve başka birçok ürünümüz ile burada bulunuyoruz. YÖREX’in akla ilk gelen fonksiyonu yerel üretici ile tüketiciyi en az aracı, hatta hiç aracısız bir araya getirmesidir. Ticari canlılık sağlamasının yanı sıra kaybolmaya yüz tutmuş bazı yöresel burada yeniden filizlenmesi gibi YÖREX’in bir fonksiyonu bulunuyor.”
KADINLAR ÜRETİMİN İÇİNDE OLMALI
Kadın kooperatiflerinin önemine dikkat çeken Başkan Esen, kadınların hem üretimin hem de ekonominin içerisinde yer almasının önemli olduğunu vurguladı. Belediye olarak tarım alanında bölgesel çalışmaları ulusal alana taşımak istediklerini ifade eden Esen, bu anlamda YÖREX’in büyük bir fırsat yarattığını söyledi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen kurum ve kuruluşların yerel ürünlerini sergileme olanağı yakaladığını dile getiren Başkan Esen, “YÖREX el birliği ile kalkınmanın en iyi örneklerinden biridir. Tarımsal kalkınmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Kadınların üretimin ve ekonominin içinde olması gerektiğinin farkındayız. Burada kadın kooperatiflerini ve yerel üreticileri görüyoruz. Bunu büyük bir memnuniyetle izliyoruz. Bu fuarın oluşmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.