Yerelin Sesi

Tarımcılardan, Kıtlık Öncesi 5 Öneri

Tarımcılardan, Kıtlık Öncesi 5 Öneri
30 Mart 2020 - 10:02

Tarımcılardan, Kıtlık Öncesi 5 Öneri

 

İzmir Tarım Grubu Dönem Sözcüsü Dr.Pınar Nacak, Koronavirüs salgının önlemler alınmadığı takdirde büyük bir gıda krizine de yol açabileceği uyarısında bulunarak 5 öneride bulundu.

Korona virüsü salgını nedeniyle yaşanan olağanüstü sürecin, tarımsal üretimin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını belirten İzmir Tarım Grubu Sözcüsü Pınar Nacak, salgının gıda krizi çıkarma potansiyelinin çok yüksek olduğuna işaret etti. Nacak, gıda tedarik zincirinde, özellikle gıda lojistiğinde yaşanan sıkıntıların sektörün uzman ve paydaşları arasında ‘Gıda Kıtlığı’ ve hatta ‘Açlık” endişesi yarattığını dile getirdi.

Sağlık sektörü ve sağlık çalışanları nasıl hayati bir öneme sahip ise tarım ve tarımda çalışanların da stratejik öneminin büyük olduğunu vurgulayan Nacak, hükümete yönelik 5 maddelik çağrıda bulundu. Nacak, sözlerini şöyle sürdürdü:

5 MADDELİK ÇAĞRI
1- Tarımsal üretimin devamlılığı açısından, temel ürünlerde arz ve tedarik planlaması yapılması için İl Pandemi Kurulları’na bağlı çalışacak İl Tarım Kurulları oluşturulmalı.
2- Çiftçilerin ve tarımda çalışanların sağlıkları korunarak üretime devam etmeleri sağlanmalı. Gübre, mazot ve elektrik fiyatlarında bu süreçte yüzde 50 veya daha fazla indirim sağlanmalı. Sıfır faizli kredi uygulamasına geçilmeli. Hayvansal üretim öncelikli sektör ilan edilmeli ve acil destek planı hazırlanmalı. Hayvan bakımı, yem üretim/tedariki ve sütte tedarik zincirinde olası sıkıntıların önüne geçilmeli.
3- Buğday ve ürünleri, bakliyatlar, bitkisel yağlar, süt, süt için yem bitkileri, meyve sebzeler gibi stratejik ürünler için bu üretim sezonunda üretimi teşvik edecek destek primleri verilmeli. Çiftçilerin kredi anapara ve faiz ödemeleri faizsiz olarak ertelenmeli.
4- Satışa hazır ürünün tarlada kalmaması için yerel yönetimlerin desteği, ziraat odalarının ve kooperatiflerin koordinasyonu ile çiftçiden tüketiciye doğrudan satış organizasyonları planlanmalı. Kontrollü üretici pazarları koordine edilerek üreticiye lojistik desteği verilmeli.
5- Yerli ve Milli üretimi sağlamak için Gıda Egemenliği Politikası oluşturulmalı, toplum sağlığı gözetilerek bölgesel bazlı üretim planları acil olarak yapılmalı.

Dr.Pınar Nacak

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Marmaris Web Rehberi