TARIM ÜRÜNLERİ UYDULARDAN İZLENECEK - Yerelin SesiYerelin Sesi

5 Aralık 2021 - 22:41

TARIM ÜRÜNLERİ UYDULARDAN İZLENECEK

TARIM ÜRÜNLERİ UYDULARDAN İZLENECEK
Son Güncelleme :

01 Kasım 2018 - 13:21

350 views
reklam

Ege Üniversitesi(EÜ) Ziraat Fakültesi ve Ege Teknopark’ta, kuraklıktan etkilenen tarlaların zararını tahmin etmek ve çiftçinin korunması için referans toprak verim gruplarının sınırlarının belirlenmesi amacıyla geliştirilen “Kuraklığa Duyarlı Türkiye Toprak Haritası” adlı proje tamamlandı. Projeyi geliştiren Prof. Dr. Yusuf Kurucu’dan bilgi alan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tarımda arz ve talep dengesizliklerini ortadan kaldıracak bir yazılım yapıldı. Bilim insanlarımız, ‘Bu yıl patates çok oldu, bir dahaki sene soğan çok olur’ gibi tarımda arz ve talep dengesizliklerini ortadan kaldıracak bir yazılıma imza attı” dedi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Beslenme Bölümü Toprak Bilimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kurucu aynı zamanda danışmanlığını yaptığı EÜ Teknopark’ta faaliyet gösteren AGROVISIO adlı firmayla ortak bir proje geliştirdi. “Kuraklığa Duyarlı Türkiye Toprak Haritası” adlı projeyle Prof. Dr. Yusuf Kurucu ve araştırma ekibi, kuraklıktan etkilenen tarlaların zararını tahmin etmek ve çiftçinin korunması için referans toprak verim gruplarının sınırlarının belirlenmesini amaçladı. Coğrafi bilgi sistemleri ve uydu görüntüleri kullanılarak hazırlanan projede, ürünlerin gelişim düzeyleri izlenip oluşturulan toprak verim grupları sınırlarını detaylandırıldı. Başarılı ekibi ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Prof. Dr. Yusuf Kurucu’dan danışmanlığını yaptığı yazılım projesiyle ilgili bilgi aldı.

“TARIMDA ARZ VE TALEP DENGESİZLİĞİNİ ORTADAN KALDIRACAK YAZILIM”

Ege Üniversitesinde görevli akademisyenlerin her gün yeni bir bilimsel çalışmaya imza attığını dile getiren Rektör Budak, kente, bölgeye ve ülkeye önemli getirileri olan çalışmaları yapan akademisyenlerle gurur duyduğunu söyledi. Tarımda ürün tahmini, toprağın verimliliği ve çeşitli ürünlerdeki verim tahmininin tarım politikalarının oluşturulmasında önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Budak,“Ziraat Fakültemizde tarıma ve çiftçiye yönelik çalışmalar yürütülüyor. Bilim insanlarımız, ‘Bu yıl patates çok oldu, bir dahaki sene soğan çok olur’ gibi tarımda arz ve talep dengesizliklerini ortadan kaldıracak bir yazılıma imza attı. Öğretim üyelerimizin projeye patent almasıyla Türkiye’de tarım politikaları daha güçlü ve verimli hale gelecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.