Yerelin Sesi

Tarihi Uçuşun Kaptanı İzmirli Selin

Tarihi Uçuşun Kaptanı İzmirli Selin
2.053 views
18 Mayıs 2020 - 15:38

Tarihi Uçuşun Kaptanı İzmirli Selin

 

Haber: Bahri KARATAŞ ( KHA)

THY’nın bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel uçuşun pilotluğunu Bornova Çamdibi’nden Selin Sevimli yapacak.

Türk Hava Yolları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’ yi başlattığı tarihten 101 yıl sonra, 19 Mayıs 2020’de tarihi özel, uçuş gerçekleştrecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Milli Mücadele’yi başlattığı tarihten 101 yıl sonra, 19 Mayıs 2020’de İstanbul’dan Samsun’a düzenlenecek uçuş, TK 1919 sefer sayısı ile gerçekleşecek. Boeing 737 -800 tipi uçakla gerçekleşecek özel uçuşun kaptanlığını İzmirli Selin Sevimli (Rudar) ile Zafer Doğan Demir yapacak.

EN GENÇ KAPTANLARDAN
THY’de sekiz yıldır uçan Selin Sevimli, 29 yaşında şirketin en genç kaptanı oldu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2008 yılında Anadolu Üniversitesi’nin Pilotaj bölümüne giren Selin Sevimli’nin Türk Hava Yolları ile yolları 2013 yılının ocak ayında kesişti. Dört yıl Boeing 737 ve üç yıl da uzun menzilli Boeing 777 tipi uçaklarda ikinci pilot olarak uçan Sevimli zorlu sınavları geçerek Eylül 2019 yılında kaptan pilotluk koltuğuna oturdu.

“KIZIM CESUR VE KORKUSUZ”
Toplam 5 bin uçuş saati olan THY’nin en genç kaptan pilotu Selin Sevimli’nin Çamdibi’nde oturan babası Reşat Rudar, “Kızım çok cesaretli ve korkusuz. Küçük yaşlarında bile uçakları çok seviyordu. 1993 yılında Türk Hava Yolları’nın ilk bayan pilotu ve ilk kaptan pilotu o tarihte Emel Arman oldu. 1997 de New York a gitti. Okyonusu aşan ilk Türk kadın pilot ünvanını aldı. Türkiye’nin en genç pilotu ve kaptan pilotu kızım Selin (Rüdar) Sevimli oldu. Çamdibi’nden önemli iş adamları, tıp insanları, dünya şampiyonu sporcular ve böyle pilotlar yetişiyor. Tarihi uçuşu gerçekleştirecek olan kızımla gurur duyuyorum” dedi.

Bu arada, Türk Hava Yolları’nın bu özel uçuşla ilgi düzenlediği “sanal bilet” kampanyasına 2 milyondan fazla kişinin ilgi gösterdiği öğrenildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.